Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znovuzrozená Nokia 3310 boří rekordy. Velký zájem ale firmě přidělává starosti

Znovuzrozená Nokia 3310 boří rekordy. Velký zájem ale firmě přidělává starosti

Nostalgie táhne. Alespoň to ukazují výsledky nového modelu vzkříšené značky Nokia. Její remake legendární 3310 je ve Velké Británii v předprodejích žádanější než vyšperkované moderní smartphony. Pro Nokii to však nemusí být jen dobrá zpráva.

List The Telegraph, jenž s informací přišel, se odvolává na vyjádření společnosti Carphone Warehouse. Největší britský prodejce mobilních telefonů je zároveň jediným, který rezervace telefonu umožnil. Vyplatilo se.

Zájem je obrovský. Server Techradar píše, že je až desetinásobný oproti ostatním modelům v minulosti uvedeným na barcelonském veletrhu MWC. Na něm přitom své špičkové telefony představoval například Samsung.

„Úrovně předobjednávek na serveru Carphone Warehouse je neuvěřitelná. Dokazuje, že to není jen humbuk, ale že spotřebitelé produkt skutečně chtějí,“ prohlásil ředitel nákupu společnosti Andrew Wilson.

Co stojí za popularitou jednoduchého telefonu, jenž by multifunkčním smartphonům teoreticky neměl stačit? Právě jeho jednoduchost, nízká cena (prodává se za zhruba 1 300 korun, původní odhady byly o pár stovek vyšší), a hlavně nostalgie. Původní Nokia 3310 se na přelomu tisíciletí stala legendou.

720p 480p 360p 240p
Nokia 3310

Současná 3310 navíc nabízí mnohem lepší parametry než její předchůdkyně. Proti původním dvěma týdnům vydrží její baterie až měsíc, součástí telefonu je fotoaparát a vylepšená bude i klasická hra had.

Pro nového vlastníka Nokie, společnost HDM, však není na první pohled dobrá zpráva něčím, z čeho by měl skákat radostí. Hrozí totiž, že levný remake zastíní nabídku smartphonů Nokie. I vzhledem k ceně je přitom jejich prodej pro firmu daleko zajímavější a mají představovat hlavní zdroj budoucích příjmů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744