Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalství, hlad a smrt. Tábory v KLDR podle hrůzných svědectví připomínají nacistické lágry

Zoufalství, hlad a smrt. Tábory v KLDR podle hrůzných svědectví připomínají nacistické lágry

Vězeňské tábory v nacistickém Německu existovaly po dobu 12 let. Po skončení druhé světové války byli přeživší osvobozeni a na povrch se začala dostávat jejich hrůzná svědectví. Svět se dozvěděl o otřesných podmínkách v nacistických lágrech, mučení a milionech zavražděných, kteří řádění Hitlerova režimu nepřežili. Závazek, že se podobná zvěrstva už nikdy nesmí opakovat, ale zmizel do vzduchoprázdna. Svědectví o podmínkách v severokorejských táborech totiž ukazují, že se těm nacistickým velmi podobají, a OSN usiluje, aby byly zločiny proti lidskosti páchané v Severní Koreji potrestány.

47 států sdružených v Radě pro lidská práva OSN se v pátek dohodlo, že bude posíleno probíhající vyšetřování porušování lidských práv v Severní Koreji, aby mohly být zločiny v budoucnu stíhány. Podle informací Amnesty International a Výboru pro lidská práva je v Severní Koreji v současnosti v táborech zajato 200 tisíc lidí a na 400 tisíc vězňů v nich přišlo o život.

Severní Korea zprávy opakovaně odmítá a v pátek diskusi na půdě OSN bojkotovala. Proti slovům severokorejského vůdce Kim Čong-una ale jasně hovoří satelitní snímky táborů a především svědectví lidí, kterým se z táborů podařilo uprchnout.

Server Business Insider shromáždil klíčové informace, které se o táborech v Severní Koreji dosud dostaly na povrch:

  • Podle svědectví přeživších vězňů jsou podmínky v táborech tak katastrofální, že zde každý rok 20 až 25 procent zajatých přijde o život.
  • Severní Korea používá princip kolektivní viny a do táborů zavírá celé rodiny.
  • Uprchnout se podařilo jen velmi málo lidem. Každý, kdo se snaží o útěk a neuspěje, je popraven a všichni ostatní musí popravu sledovat.

  • Hlad je všudypřítomný. Obvyklá strava vězňů je kaše z kukuřičné mouky a zelí, aby se ale udrželi na živu, někteří zde jedí i krysy a hmyz. „Vždy jsme byli hladoví a strážce nám říkal: ‚Hladověním budeš činit pokání‘,“ popsal Sin Tong-hjok, který se v jednom ze severokorejských táborů narodil a podařilo se mu uprchnout. V táboře strávil celkem 23 let.

  • Kvůli nedostatku vápníku a bílkovin dochází u vězňů pracujících na poli ke shrbení zad a někteří přišli o konce prstů kvůli omrzlinám.
  • Strážce své zajatce terorizují a mučí. Někdy jen tak pro zábavu. Terčem mučení se stal i Sin, jehož matka a bratr byli obviněni z pokusu o útěk. „Pověsili mě za kotníky a mučili mě ohněm,“ popisuje hrůzný zážitek.

  • Strážci usekli Sinovi konec prstu za to, že nešťastnou náhodou rozbil stroj při práci v továrně.
  • S ženami nemají strážci žádné slitování. Těhotenství je zde přísně zakázáno. Výjimkou je „manželství“ pořádané strážemi. Na povrch se dostalo svědectví jednoho z vězňů, podle kterého musela žena utopit své dítě v kbelíku.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1