Zoufalý útěk před plameny skončil smrtí. Řečtí záchranáři našli další uhořelé, umírali v objetí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalý útěk před plameny skončil smrtí. Řečtí záchranáři našli další uhořelé, umírali v objetí

Zoufalý útěk před plameny skončil smrtí. Řečtí záchranáři našli další uhořelé, umírali v objetí

Počet obětí požárů v Řecku neustále narůstá. Podle posledních oficiálních zpráv zahynulo přes 80 lidí a stále zřejmě nejde o konečné číslo. Oheň mezi jinými dostihl i skupinku, která se před plameny chtěla ukrýt na moři. Jiným naopak voda poskytla alespoň dočasné útočiště.

Skupina 26 mužů, žen i dětí se pokusila před požárem, který pustoší oblast kolem přímořského městečka Mati, utéct. V hustém dýmu se jim ale napodařilo najít schody vedoucí do moře. Záchranáři je nalezli jen několik málo kroků od nich. Podle New York Times se jednalo nejspíše o rodiny. Těla se našla ve vzájemném objetí.

Jiní v moři útočiště nakonec našli. „Byl cítit kouř, ale opravdu jen cítit,“ svěřil se 60letý instalatér. „A za dvě hodiny byl oheň i tady.“ Na útěk bylo podle něj moc pozdě. Ulice z městečka byly zatarasené auty. „Jedinou cestou bylo moře.“ Úzkou uličkou se na skalnatou pláž snažilo dostat v jednu chvíli zhruba 100 lidí. Jedna starší žena už tuto cestu nezvládla. 

720p 360p
Požáry v Řecku

Pobřežní hlídka a soukromé lodě zachránily z moře desítky lidí, přibližně 800 jich pak evakuovaly rovnou z pláží nedaleko Mati a Kokkino Limanaki. „Je to úplná katastrofa,“ svěřil se novinářům starosta zasaženého města Rafina-Pikermi s tím, že plameny tam pohltily víc než 100 domů.

Ani na moři ale lidé nebyli v bezpečí. Životně nebezpečné byly nejenom rychle postupující plameny, ale i hustý kouř, popřípadě vyčerpání. „Je hrozné vidět jak se vedle vás někdo topí a vy mu nemáte jak pomoci,“ popsal situaci jeden ze zachráněných serveru The Guardian.

„Uděláme vše, co je v lidských silách,“ ubezpečil občany řecký premiér Alexis Tsipras. „Nesmíme dovolit, aby nás přemohl smutek. Tyto chvíle jsou chvílemi bojů, jednoty, odvahy a především solidarity.“


Útěk lidí do moře a následky požárů v reportáži BBC


V nemocnici kvůli požárům skončilo na 200 lidí, včetně 23 dětí. Zatím ale není zcela jasné, kolik osob se ještě pohřešuje. S plameny v okolí města Rafina bojuje víc než 280 hasičů a dalších 200 se spolu s helikoptérou snaží uhasit lesní požár západně o Atén.

Oba požáry, které oblast kolem hlavního města decimují, vypukly v pondělí jen několik málo hodin po sobě. Vyšetřovatelé proto nevylučují, že se jednalo o žhářství, což potvrzuje i postoj premiéra, který rozsah požárů považuje za „podezřelý“. Nejvyšší soud už  nařídil tragédii vyšetřit.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.