Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalý útěk před plameny skončil smrtí. Řečtí záchranáři našli další uhořelé, umírali v objetí

Zoufalý útěk před plameny skončil smrtí. Řečtí záchranáři našli další uhořelé, umírali v objetí

Počet obětí požárů v Řecku neustále narůstá. Podle posledních oficiálních zpráv zahynulo přes 80 lidí a stále zřejmě nejde o konečné číslo. Oheň mezi jinými dostihl i skupinku, která se před plameny chtěla ukrýt na moři. Jiným naopak voda poskytla alespoň dočasné útočiště.

Skupina 26 mužů, žen i dětí se pokusila před požárem, který pustoší oblast kolem přímořského městečka Mati, utéct. V hustém dýmu se jim ale napodařilo najít schody vedoucí do moře. Záchranáři je nalezli jen několik málo kroků od nich. Podle New York Times se jednalo nejspíše o rodiny. Těla se našla ve vzájemném objetí.

Jiní v moři útočiště nakonec našli. „Byl cítit kouř, ale opravdu jen cítit,“ svěřil se 60letý instalatér. „A za dvě hodiny byl oheň i tady.“ Na útěk bylo podle něj moc pozdě. Ulice z městečka byly zatarasené auty. „Jedinou cestou bylo moře.“ Úzkou uličkou se na skalnatou pláž snažilo dostat v jednu chvíli zhruba 100 lidí. Jedna starší žena už tuto cestu nezvládla. 

720p 360p
Požáry v Řecku

Pobřežní hlídka a soukromé lodě zachránily z moře desítky lidí, přibližně 800 jich pak evakuovaly rovnou z pláží nedaleko Mati a Kokkino Limanaki. „Je to úplná katastrofa,“ svěřil se novinářům starosta zasaženého města Rafina-Pikermi s tím, že plameny tam pohltily víc než 100 domů.

Ani na moři ale lidé nebyli v bezpečí. Životně nebezpečné byly nejenom rychle postupující plameny, ale i hustý kouř, popřípadě vyčerpání. „Je hrozné vidět jak se vedle vás někdo topí a vy mu nemáte jak pomoci,“ popsal situaci jeden ze zachráněných serveru The Guardian.

„Uděláme vše, co je v lidských silách,“ ubezpečil občany řecký premiér Alexis Tsipras. „Nesmíme dovolit, aby nás přemohl smutek. Tyto chvíle jsou chvílemi bojů, jednoty, odvahy a především solidarity.“


Útěk lidí do moře a následky požárů v reportáži BBC


V nemocnici kvůli požárům skončilo na 200 lidí, včetně 23 dětí. Zatím ale není zcela jasné, kolik osob se ještě pohřešuje. S plameny v okolí města Rafina bojuje víc než 280 hasičů a dalších 200 se spolu s helikoptérou snaží uhasit lesní požár západně o Atén.

Oba požáry, které oblast kolem hlavního města decimují, vypukly v pondělí jen několik málo hodin po sobě. Vyšetřovatelé proto nevylučují, že se jednalo o žhářství, což potvrzuje i postoj premiéra, který rozsah požárů považuje za „podezřelý“. Nejvyšší soud už  nařídil tragédii vyšetřit.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Vše o podzimních senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1