Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zřícený vrtulník pilotoval Kajínkův kamarád. Před třemi roky vjel limuzínou na Karlův most

Zřícený vrtulník pilotoval Kajínkův kamarád. Před třemi roky vjel limuzínou na Karlův most

Vrtulník, který se ve středu odpoledne zřítil na plzeňských Borských loukách, pilotoval zřejmě přítel vraha Jiřího Kajínka. Informoval o tom Blesk.cz. 32letý Bohumil D. nebyl nijak neznámý: V roce 2015 v růžové limuzíně projel přes Karlův most. Při včerejší havárii zemřeli čtyři členové posádky vrtulníku.

Při středeční tragédii přišli o život čtyři lidé, pilot a tři cizinci, podle webu Tn.cz šlo o Thajce, mezi nimiž byla i jedna žena. Jak zachytil svědek na videu, vrtulník chaoticky manévroval v nízké výšce a podle očitých svědků se nad budovou „zastavil“ a následně během vteřin propadl střechou malé výrobní haly. Na místo během několika minut dorazily záchranné sbory. Čtyřčlenné posádce však již nebylo bohužel pomoci. 

Pilotem vrtulníku měl být podle našich informací majitel aviatické firmy Bohumil D. S tím se důvěrně znal omilostněný vrah Jiří Kajínek.  Ten letěl vrtulníkem několikrát s Bohumilem D. na střelnici, na konci dubna si spolu zaletěli například do Klatov. „Nemám zbrojní průkaz, ale když ho má kamarád, tak si můžu pod jeho dohledem zastřílet na střelnici. Takže už jsem to několikrát využil,“ řekl Blesku letos v květnu Kajínek.

Právě Bohumil byl první, kdo Kajínkovi dopřál jeho první let v životě. Kajínek před tím seděl 23 let v kriminále a dříve jako mladík vrtulníkem nikdy neletěl. „Byl jsem z toho letu hodně nadšený,“ povídal tehdy Blesku.

Celý text si můžete přečíst na webu Blesk.cz.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232