Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zrodila se hvězda. Syrská uprchlice si podmanila Brazílii svým kuchařským uměním

Zrodila se hvězda. Syrská uprchlice si podmanila Brazílii svým kuchařským uměním

Vytouženou destinací uprchlíků není zdaleka jen Evropa, je to často jakékoliv místo, kde budou mít se svými rodinami pocit bezpečí. Někteří Syřané tak využili možnosti přicestovat na turistické vízum do Brazílie a zažádat o azyl v Jižní Americe. Muna Darweeshová, která utekla s manželem a dětmi před válkou z rodné Latakie, se dokonce stala kulinářskou hvězdou.

Rozjezd v Sao Paulu, kde je největší arabská komunita v zemi, přitom nebyl pro Munu a jejího manžela Wessama jednoduchý. Místo učitelky angličtiny, které Muna sehnala díky svému vysokoškolskému diplomu v tomto oboru, bylo velmi špatně placené. Její muž pracoval v Sýrii jako lodní inženýr, v Brazílii to ale kvůli jazykové bariéře nebylo možné.

Zlom nastal, když Muna spatřila jednoho dne ženu, která prodávala v mešitě chléb. To vnuklo Syřance nápad pracovat s jídlem. Kuchyň svého malého bytu tak vybavila kořením z rodné země a začala péct tradiční arabské sladkosti. Nejprve plánovali, že bude ona péct a její manžel prodávat.

„Potom jsem ale jednoho dne spatřila na ulici ženu, která prodávala drobné předměty. Bylo to něco, co jsem v Sýrii nikdy neviděla. Když jsem viděla tuto odlišnou stránku brazilské kultury, něco mě napadlo,“ vyprávěla pro web Refugees Deeply Muna Darweeshová.

Do kulinářského byznysu tak zapojila celou rodinu, pamlsky prodávala ona, manžel i jejich děti. Hned první den Muna svého Wessama v prodejích předčila, zatímco on prodal deset zákusků, jí se podařilo udat dokonce padesát. Na další rok a půl se pro syrský pár z prodeje cukrovinek stala každodenní rutina a jejich věhlas se postupně šířil Sao Paulem.

Netrvalo dlouho a Muny si všimly nejrůznější organizace, a ona tak začala sbírat zakázky ze všech stran. Její delikatesy se objevovaly na rautech na ambasádách a stránka na Facebooku byla zahlcena objednávkami. Kuchařka samotná se pak dokonce objevila v televizi v brazilské mutaci kulinářské show Master Chef a v show na nejsledovanější stanici TV Globo, kde ukazovala, jak tráví její rodina Vánoce spolu s Brazilci.

Spolu s manželem zapracovali i na jazykových dovednostech a o dětech v lehké nadsázce Muna říká, že už to jsou Brazilci. Působení Syřanky kvituje řada organizací, které pečují o uprchlíky a dávají její příběh za vzor dalším. Ona sama pak tvrdí, že na jejím úspěchu má velký podíl její manžel Wessam.

„Nemohla jsem svůj talent rozvíjet v Sýrii kvůli společenskému tlaku a také kvůli svému otci a bratrům. Naštěstí mám manžela, který je otevřený novým věcem. Kdybych byla s jiným mužem, nic z toho, co se mi podařilo uskutečnit, bych v Brazílii nedokázala,“ pochválila Muna svého muže.

Za dobu, co se živí cateringem, se záběr Syřanky postupně rozrůstal, a tak už dávno nepřijímá objednávky jen na sladkosti, ale na arabské pokrmy vůbec. Nyní se chystá Muna z vydělaných peněz založit v Sao Paulu vlastní restauraci. „Jako muslimka si vždy zakrývám vlasy. Nikdy jsem ale nezakrývala svoji mysl,“ prozrazuje jedno z tajemství svého úspěchu syrská uprchlice.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744