Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ztracené Hvězdné války. Unikátní sbírka přišla o desítky předmětů, ukradl je dlouholetý kamarád majitele

Ztracené Hvězdné války. Unikátní sbírka přišla o desítky předmětů, ukradl je dlouholetý kamarád majitele

Hrdý majitel největší soukromé sbírky předmětů, které se týkají kultovní série filmů Hvězdné války, pátrá po stovce věcí, které nejspíše ukradl jeho kamarád. Prodejem si mohl vydělat i několik milionů korun. 

Steve Sansweet zasvětil celý svůj život kultu jménem Hvězdné Války, kromě toho, že cestoval po celém světě a pracoval pro společnost Lucasfilms, napsal pro fanoušky této ságy několik knih, je také hrdým majitelem neziskového muzea Rancho Obi-Wan s největší sbírkou týkající se právě Hvězdných válek.

Nyní se ale obrací na všechny fanoušky, kteří by mu mohli pomoci, jeho společník mu totiž ze sbírky ukradl desítky předmětů v hodnotě 4,5 milionů korun a Steve by rán svoji unikátní sbírku obnovil.

Od roku 2011, kdy svou soukromou sbírku přetransformoval na neziskové muzeum, se mu neztratilo vůbec nic. Krádeží ze strany svého kolegy je ale podle serveru The Guardian přímo zdrcen.

Carla Cunninghama, kterého znal Sansweet dlouhých 20 let, zatkla policie už v březnu pro podezření z krádeže. Nyní je sice na svobodě, na konci června ho čeká soud.

Sansweet teď nabádá fanoušky, kteří navštěvují aukční nebo prodejní weby, aby nahlásili příslušným orgánům vše, co se jim bude zdát podezřelé.

Steve Sansweet začal svou sbírku tvořit už v roce 1977, od té doby se rozrostla na 350 tisíc kusů, díky tomu se také dostal na stránky Guinessovy knihy rekordů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1