Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ztrácíte často klíče? Odemykejte smartphonem nebo otiskem prstu!

Ztrácíte často klíče? Odemykejte smartphonem nebo otiskem prstu!
 

Ztrátu klíče a nepříjemnosti spojené s výměnou zámku zažil alespoň jednou asi každý z nás. Zapomenutý klíč také dokáže pořádně zkomplikovat celý den. S elektronickými přístupovými systémy vás žádné zapomenuté ani ztracené klíče trápit nebudou.

Elektronické přístupové systémy nabízejí moderní, pohodlnou a bezpečnou alternativu ke klasickým klíčům. Místo klíčem odemykáte čipem, zadáním kódu, otiskem prstu a nebo třeba aplikací ve vašem smartphonu– záleží jen na vás. Telefon nosí většina z nás neustále u sebe a v případě odemykání kódem nebo otiskem nemusíte nosit vůbec nic. Pokud používáte k odemykání klíč a ztratíte jej, kdokoliv jiný si s ním může odemknout a proto musíte vyměnit zamykací vložku. V případě ztráty čipu mu jednoduše zrušíte přístupová práva a čip je tak pro případného nálezce nepoužitelný.

Elektronické přístupové systémy existují v mnoha různých provedeních. Firmy a organizace už delší dobu využívají čipové nebo kartové systémy s různými pokročilými funkcemi jako je evidence docházky nebo elektronická peněženka. V současnosti se velmi rozšiřuje využití čipových systémů pro vstupní dveře bytových domů, protože řeší problém častých ztrát klíčů a jsou dostupné i v provedeních odolných vůči vandalům. Zabezpečit s nimi lze ale i byt, rodinný dům nebo kancelář.

autor: Klicovecentrum.cz

Pro více informací kontaktujte KLÍČOVÉ CENTRUM, specialisty na kompletní mechanické i elektronické zabezpečení pro domácnosti i firmy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1