10 TOP vědeckých objevů roku 2016: Země má dva měsíce a CO2 se dá změnit na stavební materiál

Objevy matematické, fyzické, kosmické nebo ty ze zvířecí říše. Podívejte se na výběr 10 nejzajímavějších pro rok 2016.

Planeta Země má druhý měsíc

Americká vesmírná agentura objevila malý asteroid, který obíhá kolem Slunce a díky své trajektorii se dostal také na oběžnou dráhu Země. Vesmírný objekt, který dostal název 2016 HO3, kolem Země obíhá už více než sto let a na této oběžné dráze podle vědců zůstane ještě několik staletí.  

Oxid uhličitý napumpovaný do země se dá změnit na kámen

Objev vědců z Islandu může znamenat převrat v boji proti klimatickým změnám. Nebezpečný skleníkový plyn, který by se jinak uvolnil do atmosféry, vědci napumpovali do vulkanické horniny. Tím zrychlili přirozený proces, kdy se při reakci s čedičem oxid uhličitý změní ve vápenec. To obvykle trvá stovky tisíc let, islandským vědcům se to však podařilo za pouhé dva roky. Přeměněný CO2 tak lze uchovávat pod zemí, nebo ho dokonce použít jako stavební materiál.

Nové zařízení na uchovávání dat vydrží miliardy let

Vědci z Univerzity v Southamptonu vytvořili paměťový skleněný disk o velikosti mince, který může pojmout až 360TB dat a zůstane nepoškozený až do 1000 °C. To znamená, že v případě uchovávání při pokojové teplotě by se disk mohl dožít zhruba 13 miliard let. Data se na zařízení zapisují pomocí ultrarychlého laseru prostřednictvím krátkých, intenzivních světelných pulzů.

Nové paměťové zařízení vydrží miliardy let

Díky implantaci malého čipu do mozku mohou ochrnutí hýbat prsty

Vědci z Ohijské státní univerzity zavedli šest let ochrnutému muži kybernetický implantát do mozku, který vysílá signály a předává tak informace do elektronického rukávu na mužově paži. Díky tomu začal pacient v reálném čase hýbat prsty. Pacient překvapil i samotné lékaře, když si díky zařízení zahrál hru Guitar Hero.

Gravitační vlny existují

Za senzační považují vědci objev gravitačních vln, kterou předpověděl už známý fyzik Albert Einstein. Gravitace (přitažlivost) se šíří ve vlnách, konkrétně chvěním prostoru. To bylo dosud dokládáno pouze teoreticky, nyní však vědci gravitační vlny skutečně zachytili. Zjištění má pomoci při studiu kosmu, především výzkumu černých děr.

Vědci objevili rybu, která umí chodit po zdech

Jeskynní ryba má stejné anatomické vlastnosti jako obojživelník nebo plaz. Objev si připisují výzkumníci z Institutu technologie v New Jersey.

Svět má nové prvočíslo

Dosud největší známé prvočíslo (dělitelné jedničkou a sebou samým), které se skládá z více než 22 milionů číslic, vypočítal počítač v americkém státě Missouri. Objev ocení především matematičtí teoretici a mohl by se uplatnit při kódováních na internetu.

Čtyři nové periodické prvky dostaly svá jména

Přestože byly prvky objeveny už loni, letos v lednu se oficiálně dostaly do sedmé řady periodické tabulky a v polovině roku konečně dostaly svá jména: nihonium, moscovium, tennessine a oganesson.

Nový panel umí vyrábět elektřinu z dešťových kapek

Tým vědců z čínského města Čching-tao vyvinuli obdobu solárního panelu, který vyrábí elektřinu. Namísto energie ze slunce ale využívá dešťové kapky. Objev znamená další tvrdou ránu změně klimatu.

Paleontologové objevili opeřený ocas dinosaura

Téměř dokonale zachovaný ocas byl zalitý jantarem. Fosilní nález z Myanmaru dokazuje, že těla některých dinosaurů byla pokryta peřím. Ocas, který měl celkem osm obratlů, patřil podle vědců mláděti. Podle vědců patřil ocas dinosaurovi, a ne prehistorickému ptákovi, protože obratle nebyly srostlé. 

SDÍLET
sinfin.digital