10 TOP vědeckých objevů roku 2016: Země má dva měsíce a CO2 se dá změnit na stavební materiál

Eliška Kubátová

Objevy matematické, fyzické, kosmické nebo ty ze zvířecí říše. Podívejte se na výběr 10 nejzajímavějších pro rok 2016.

Planeta Země má druhý měsíc

Americká vesmírná agentura objevila malý asteroid, který obíhá kolem Slunce a díky své trajektorii se dostal také na oběžnou dráhu Země. Vesmírný objekt, který dostal název 2016 HO3, kolem Země obíhá už více než sto let a na této oběžné dráze podle vědců zůstane ještě několik staletí.  

Oxid uhličitý napumpovaný do země se dá změnit na kámen

Objev vědců z Islandu může znamenat převrat v boji proti klimatickým změnám. Nebezpečný skleníkový plyn, který by se jinak uvolnil do atmosféry, vědci napumpovali do vulkanické horniny. Tím zrychlili přirozený proces, kdy se při reakci s čedičem oxid uhličitý změní ve vápenec. To obvykle trvá stovky tisíc let, islandským vědcům se to však podařilo za pouhé dva roky. Přeměněný CO2 tak lze uchovávat pod zemí, nebo ho dokonce použít jako stavební materiál.

Nové zařízení na uchovávání dat vydrží miliardy let

Vědci z Univerzity v Southamptonu vytvořili paměťový skleněný disk o velikosti mince, který může pojmout až 360TB dat a zůstane nepoškozený až do 1000 °C. To znamená, že v případě uchovávání při pokojové teplotě by se disk mohl dožít zhruba 13 miliard let. Data se na zařízení zapisují pomocí ultrarychlého laseru prostřednictvím krátkých, intenzivních světelných pulzů.

Nové paměťové zařízení vydrží miliardy let
sinfin.digital