10 triků na Facebooku, které byste měli znát

Mysleli jste si, že máte Facebook v malíčku? Je možné, že zdaleka nevíte o všem, co největší sociální síť nabízí. Ať už to je šachová partie v Messengeru, pokročilé nastavení soukromí nebo třeba příběh vaší lásky. Možnostem se na Facebooku prakticky meze nekladou.

1. Uložit na později

Tolik chuti zobrazit si všechny zajímavé příspěvky a tak málo času? Není problém. Žádný příspěvek už vám neuteče, pokud zvolíte funkci „Uložit odkaz“. U příspěvku, kterému chcete časem věnovat víc pozornosti, stačí kliknout na šipku v pravém horním rohu a zobrazí se příslušná nabídka. Později hledejte v levém sloupci u oblíbených položek.

2. My dva

Páry, které spolu jsou dlouho, už často ani netuší, jak to před lety všechno začalo. Facebook proto nabízí těm, kteří mají na svém účtu označený vztah, funkci „Us“. Do řádku s adresou stačí zadat www.facebook.com/us a zobrazí se celý příběh vaší lásky tak, jak jste ho sdíleli na sociální síti.

3. Rozchod

Tým Marka Zuckerberga myslel i na ty, kterým to nevyšlo. V mobilních zařízeních se tak po přechodu do režimu „Nezadaná/ý“ zobrazí celá řada možností. Princip je takový, že si uživatel bývalou lásku „sbalí“ do virtuální krabice. Vidí ji potom, jen když navštíví profil svého někdejšího protějšku. Ostatní oznámení jsou blokovaná.

4. Ukradená identita

Pokud vám jiný uživatel ukradne identitu, mohou pomoci vaši přátelé. V nastavení stačí označit minimálně tři a maximálně pět lidí, kteří budou moct v případě zneužití vašeho účtu pomoci získat jej zpátky. Položka se nachází v sekci „Zabezpečení – Vaše důvěryhodné kontakty“ a lze ji kdykoliv aktualizovat.

5. Platby

Zapomeňte na banky, peníze už lze posílat prostřednictvím Facebooku. Pokud si nastavíte v „Obecné – Platby“ váš osobní účet, můžete posílat peníze prostřednictvím sociální sítě o sto šest.

Přes Facebook lze snadno uskutečnit finanční transakce.

6. Posmrtný správce

Ano, tahle funkce je trochu morbidní. Facebook myslí i na případ úmrtí a nabízí možnost vybrat si správce svého profilu pro případ, že se stane neštěstí. V sekci „Zabezpečení“ je to položka „Pověřená kontaktní osoba“.

7. Stáhnout obsah

Pokud vám už sociální síť leze na nervy, přemýšlíte o smazání profilu, ale rádi byste si uchovali vzpomínky, myslel Mark Zuckerberg i na vás. Ve složce „Nastavení – Obecné“ vám spodní řádek nabídne položku „Stáhnout soubor s daty z Facebooku“.

8. Historie přátel

Někteří přátelé se vzájemně znají, aniž jste o tom kdy tušili. Pokud máte oba v rámci své složky „Přátelé“, stačí do řádku s adresou napsat ve správném formátu jejich jména a zobrazí se vám stránka s jejich společnými zážitky. 

9. Hrátky s jazyky

Největší sociální síť má ale i svou veselejší stránku, ostatně platí to v drtivé většině případů. V rámci nastavení jazyku si pak u angličtiny můžete vybrat, aby se text zobrazoval vzhůru nohama („English Upside Down“) nebo v pirátské hantýrce („English Pirate“). Johohó, z mobilu je rázem kapesní papoušek!

10. Šachy v Messengeru

Kromě konverzace si můžete zpříjemnit čas online s přáteli i šachovou partií v Messengeru. Pro zahájení hry stačí naklepat do zprávy „@fbchess play“ a šachy se spustí. Pokyny pro jednotlivé tahy vycházejí z anglických názvů pro figurky – K je král (king), Q královna (queen), B věž (bishop), N střelec (knight), R kůň (rook) a P pěšec (pawn). Posunutí krále na E4 je tedy „@fbchess Ke4“. K ukončení hry slouží příkaz „@fbchess resign“, nápověda se skrývá za „@fbchess help“.

SDÍLET
sinfin.digital