5 Čechů, kteří se proslavili v zahraničí

Lucie Bednárová

Narodili se v Česku, vyrostli tu a mnohdy i vystudovali, avšak naplno se jim povedlo prorazit až v zahraničí. Kdo je z nich nejslavnější?

Eliška Coolidge Hašková: Ze Šumavy do Bílého domu

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze, ale do školy chodila na Šumavě. V roce 1948 odešel její otec do USA, aby pomáhal rozvíjet obchodní vztahy tehdejšího Československa s Amerikou. Po převzetí moci komunisty byl nucen za oceánem zůstat a osmiletá Eliška jej zanedlouho následovala. Vystudovala diplomacii na univerzitě v Georgetownu a poté začala působit v Bílém domě. Téměř dvacet let pracovala jako asistentka pěti amerických prezidentů. Napsala autobiografickou knihu, která se stala bestsellerem. V současnosti vede kurzy etikety v češtině i angličtině.

Jaromír Jágr: Rekordman z Kladna

Český hokejový útočník s neodmyslitelnou 68 na zádech se narodil v Kladně, kde také poprvé obul brusle a projel se po ledě. V roce 1990 byl v 18 letech draftován do zámořské NHL a oblékl barvy týmu Pittsburgh Penguins. V příštích dvou letech vyhrál s „tučňáky“ Stanley Cup a stal se nejmladším hráčem NHL v historii této soutěže. Pohár získal v budoucnu ještě jednou a přidal k němu další úspěchy, například trofej nejproduktivnějšího hráče NHL, a rekordy. Je nejstarším hráčem, který vstřelil tři góly v jednom zápase.

sinfin.digital