5 Čechů, kteří se proslavili v zahraničí

Narodili se v Česku, vyrostli tu a mnohdy i vystudovali, avšak naplno se jim povedlo prorazit až v zahraničí. Kdo je z nich nejslavnější?

Eliška Coolidge Hašková: Ze Šumavy do Bílého domu

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze, ale do školy chodila na Šumavě. V roce 1948 odešel její otec do USA, aby pomáhal rozvíjet obchodní vztahy tehdejšího Československa s Amerikou. Po převzetí moci komunisty byl nucen za oceánem zůstat a osmiletá Eliška jej zanedlouho následovala. Vystudovala diplomacii na univerzitě v Georgetownu a poté začala působit v Bílém domě. Téměř dvacet let pracovala jako asistentka pěti amerických prezidentů. Napsala autobiografickou knihu, která se stala bestsellerem. V současnosti vede kurzy etikety v češtině i angličtině.

Jaromír Jágr: Rekordman z Kladna

Český hokejový útočník s neodmyslitelnou 68 na zádech se narodil v Kladně, kde také poprvé obul brusle a projel se po ledě. V roce 1990 byl v 18 letech draftován do zámořské NHL a oblékl barvy týmu Pittsburgh Penguins. V příštích dvou letech vyhrál s „tučňáky“ Stanley Cup a stal se nejmladším hráčem NHL v historii této soutěže. Pohár získal v budoucnu ještě jednou a přidal k němu další úspěchy, například trofej nejproduktivnějšího hráče NHL, a rekordy. Je nejstarším hráčem, který vstřelil tři góly v jednom zápase.

Miloš Forman: S láskou k filmu za oceán

Režisér, scenárista a herec Miloš Forman se narodil ve středočeském městě Čáslavi. Před válkou jeho rodiče zatklo gestapo a malého Miloše se ujali příbuzní. Gymnázium vystudoval v Praze a poté se začal věnovat divadlu a vystudoval FAMU. V roce 1967 dostal Forman povolení vycestovat do USA, aby tu pracoval na své kariéře filmaře. V roce 1974 zazářil zfilmováním románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal pět Oscarů. Cenu americké Akademie filmových umění a věd dostal i další snímek Amadeus.

Bohdan Pomahač: Vášnivý šachista plastickým chirurgem

Nejslavnější český plastický chirurg a v mládí vášnivý šachista Bohdan Pomahač pochází z Ostravy. Původně snil o tom, že bude letcem, ale vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci a rozhodl se pomáhat pacientům. Po skončení studia odjel do amerického města Boston ve státě Massachusetts, kde nastoupil do nemocnice. Je prvním lékařem, který provedl kompletní transplantaci obličeje ve Spojených státech. Je považován za špičku ve svém oboru. Pomahač je také autorem několika odborných knih.

Jára Cimrman: Plodný génius

Paradoxem historie je, že nejslavnější Čech se narodil ve Vídni, metropoli tehdejšího mocnářství. Kvůli nepříliš pečlivému matrikáři Huschkovi a jeho kladnému vztahu k alkoholu lze jen spekulovat, zda se tak stalo v roce 1856, 1864, 1868 nebo 1883. Cimrman byl génius a během svého plodného života se věnoval celé paletě činností: od kriminalistiky, školské reformy, konstrukce vzducholodí, zkoumání života za polárním kruhem, po vynález jogurtu a předložení projektu Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery. V neposlední řadě také přispěl ke zlepšení stavu chrupu obyvatel českých zemí jako kočovný dentista, avšak zdaleka největšího významu dosáhl jako dramatik.

SDÍLET
sinfin.digital