7 zemí, kde by chtěl žít každý. Kde je nejvyšší kvalita života?

Samozřejmě, že ve srovnání s mnoha jinými státy se nemáme vůbec špatně, ale mohlo by to někdy být i lepší. Mezi evropskou špičku totiž Česko zatím nepatří. Které státy starého kontinentu jsou naopak těmi, kde by chtěl žít každý?

7) Norsko

Krásná příroda a také velký důraz na to, aby životní prostředí zůstalo čisté i pro budoucí generace – to vyneslo Norsku sedmou příčku mezi zeměmi s nejvyšší životní úrovní v Evropě. Z ekonomického hlediska je třeba počítat s vyššími cenami zboží i nemovitostí. Příjmy jsou sice vysoké, ale velká část z nich padne na pokrytí běžných životních nákladů.

6) Finsko

O příčku výše se umístil další ze severských států, země tisíců jezer. Také zde jsou poměrně vysoké příjmy, a i když si Finové občas vyhodí z kopýtka a rozjedou to třeba v restauraci s přáteli, stejně jim kromě peněz na běžné výdaje zbyde i na to, aby něco ušetřili na „horší časy“.

5) Nizozemsko

Propracovaný sociální systém spolu s dobrými příjmy a přijatelnými cenami vyšvihly Holandsko na pátou příčku. Nejspíš to nebude nic pro milovníky vysokých hor, ale už v legendárním snímku Někdo to rád horké věděli, že: „Nikdo není dokonalý“.

4) Švédsko

Pokud srovnáte výdaje na živobytí ve Švédsku s průměrnými příjmy, vyjdou vám velice sympatická čísla. Severská monarchie je navíc vyhlášená svým důchodovým systémem, kdy sice pracující odvádějí poměrně velkou část mzdy na tento účel, ve stáří ale jako když najdou. Proč myslíte, že je svět plný usměvavých švédských penzistů, kteří si na stará kolena užívají cestování?

3) Německo

Bronz v žebříčku zemí bere náš západní soused. Překvapivým faktem může být, že průměrný plat v Německu rozhodně nepatří na starém kontinentu k těm nejvyšším. Na druhou stranu ani cenová politika spolkové republiky není nijak vysoko. Řečeno s nadsázkou – v Německu za málo peněz hodně muziky.

V Německu nejsou nejvyšší příjmy, ale ani ceny.

2) Dánsko

Že mezi skandinávskými státy bude hrát prim Dánsko, by asi čekal jen málokdo. Podobně jako v případě Německa ale rozhodla výše nákladů na pohodlný život. V porovnání s dalšími severskými monarchiemi se dají bydlení, doprava, potraviny i další služby pořídit na Jutském poloostrově nejvýhodněji.

1) Švýcarsko

V případě čtyřjazyčného horského státu není vůbec co řešit. Obyvatelé země proslulé hodinkami, sýry, čokoládou, ale také perfektním bankovnictvím se zkrátka uměli narodit. Švýcaři berou hodně a díky příznivým cenám si za to také hodně koupí. Průměrný člověk, který žije a pracuje ve městě, si tak může pořídit dvojnásobek toho, co stejně situovaný občan New Yorku.

Švýcaři se zkrátka uměli narodit.
SDÍLET
sinfin.digital