9 nejlepších filmů, které vznikly v osudovém roce 1968 a následně putovaly do trezoru

Iveta Mazáčová

IvM

Srpen 1968 je primárně spojován s násilným vniknutím armád Varšavské smlouvy, tento ryze politický akt ale tvrdě dopadl i na československou kulturu včetně filmové tvorby. Nejen že po invazi přestaly vznikat filmy, které nevyhovovali politickým a společenským zájmům, státnímu dohledu neunikly ani ty, které už měly premiéru za sebou. V trezoru na pražském Žižkově tak skončily desítky filmů, které často spatřily světlo světa až po roce 1989.

Všichni dobří rodáci

Legendární snímek režiséra Vojtěcha Jasného sice na jedné straně zachytil všudypřítomnou euforii po skončení druhé světové války, na druhé straně ale popsal osud vesničanů, kteří se po únorovém převratu museli vyrovnat s vytvářením jednotných zemědělských družstev, znárodňováním a politickými procesy. Kina ho sice uváděla pouhé čtyři měsíce, přesto ho vidělo na 900 tisíc lidí.

Spalovač mrtvol

Pasťák

Snímek Hynka Bočana Pasťák se premiéry dočkal až v roce 1989, jeho tvorba byla totiž zastavená ještě před tím, než štáb stačil dílo definitivně sestříhat. Už v průběhu natáčení ho režim začadil do takzvaných „černých filmů“, ve kterých převládalo negativní líčení současného politického a společenského života.

Žert

K filmu na motivy slavné knihy Milana Kundery měla padnout poslední klapka přesně 21. srpna 1968, kvůli okupaci se ale musel poslední natáčecí den odložit. To ale nebylo naposledy, kdy se snímek Jaromila Jireše s politikou setkal, o čtyři roky později totiž putoval do trezoru. 

Farářův konec

sinfin.digital