Američané odtajnili dokumenty o atentátu na Kennedyho. Podívejte se na nejzajímavější

Historie se odhaluje. Americký Národní archiv na konci minulého týdne zveřejnil stovky nových dokumentů, které souvisejí s vraždou prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Tu podle závěru Warrenovy komise spáchal Lee Harvey Oswald, nicméně nevyjasněné pozadí celé události zavdalo ke vzniku mnoha konspiračních teorií. Jaké jsou podle serveru Business Insider ty nejzajímavější dokumenty, které byly nejnověji odtajněny? 

1. Oswald si telefonoval s operativcem KGB

Jen několik týdnů před zavražděním Johna Kennedyho si Lee Oswald telefonoval se známým agentem KGB na sovětské ambasádě v Mexiku. Oním agentem byl sám konzul Valerij Kostikov, který byl podle CIA zařazený pod 13. odbor ruské rozvědky - do skupiny, která měla na starost sabotáže a atentáty. Americká ústřední zpravodajská služba nicméně telefonní rozhovor zachytila, Oswald se Kostikova lámanou ruštinou ptal, zda je „něco nového ohledně telegramu do Washingtonu.“ Kostikov odpověděl, že zatím nikoliv. Historici se domnívají, že Oswald mohl shánět sovětská víza či pas.

Obviněný Trumpův poradce přiznal, že „špína“ na Clintonovou pocházela od Rusů

2. Za hlavu Castra nabízeli Američané pouhé dva centy

Jeden z dokumentů podrobněji popisuje takzvanou Operaci Bounty, jejímž cílem bylo svržení kubánské vlády a vytvoření takového tlaku na kubánskou komunistickou stranu. Akce měla za cíl mezi kubánskými komunisty vytvořit prostředí nejednoty a nedůvěry. Američané v rámci kampaně plánovali z letadla svrhnout letáky, které by Kubánce podrobněji informovaly o podmínkách operace. Zavraždění či přivedení jednoho člena vlády by lidem vyneslo sto tisíc dolarů, zabití vysokého vládního úředníka pak necelých 60 tisíc dolarů. Na hlavu Fidela Castra však byla vypsána odměna pouhých dvou centů.

Sesazený katalánský premiér utekl se svými ministry do Belgie. Údajně chtějí požádat o azyl

3. Prezident Lyndon Johnson byl údajně člen Ku Klux Klanu

Podle jednoho ze zveřejněných dokumentů byl jeden z prezidentů USA členem Ku Klux Klanu. Zpravodajec FBI v utajení totiž tvrdí, že se mu jeden ze členů rasistického hnutí svěřil, že má „zdokumentovaný důkaz,“ že Lyndon Johnson byl členem hnutí během raných dní jeho politické kariéry. Člen KKK však tento důkaz nikdy nepředal.

4. CIA chtěla najmout mafii, aby zavraždila Castra

Podle zprávy Rockefellerovy komise z roku 1975 plánovala administrativa Johna Kennedyho, že na likvidaci kubánského diktátora Fidela Castra využije služeb mafie. Podle zprávy dokonce již najala prostředníka, který měl oslovit mafiánského bosse Salvatora Giancana, aby za 150 tisíc dolarů sehnal střelce, který by Castra zavraždil. Ministr spravedlnosti Robert Kennedy nicméně vyjádřil své obavy, že taková akce by mohla zhatit případné budoucí vyšetřování špiček mafie. „Ministr uvedl, že CIA by nikdy neměla využívat služeb mafie, aniž by předtím nesynchronizovala své kroky s ministerstvem spravedlnosti. Takové lidi by totiž bylo v budoucnu obtížné stíhat,“ uvádí zpráva.

Kokainový král Milána unikal spravedlnosti čtvrt století. Policie ho dopadla v Uruguayi

5. Novinář chvíli před vraždou dostal podivný tip

Jen necelých 25 minut před vraždou Kennedyho obdržel nejmenovaný novinář píšící pro deník Cambridge News zvláštní hovor. Ze druhé strany sluchátka mu neznámý hlas pověděl, aby očekával velké zprávy zpoza Atlantiku. „Zavolejte americké ambasádě v Londýně, bude pro vás mít velké zprávy,“ dodal hlas. Když se novinář o atentátu dozvěděl, upozornil britskou policii, která případ předala za oceán. Tam se informací zabývala jak FBI, tak i CIA. 

 

Všechny nově odtajněné dokumenty související se smrtí JFK jsou k dipozici zde

SDÍLET
sinfin.digital