Ani kousek ledu. Jsou Špicberky v ohrožení?

Info.cz

Severní ostrovy Špicberky se mohou stát jednou z obětí globálního oteplování. Vědci varují, že v jeho důsledku mohou poprvé v historii skončit v plusu – pokud se týká teploty. Pro oblast by to mohlo mít nedozírné následky.

Zkoumání průměrné teploty na Špicberkách odhalilo, že proces globálního oteplování postupuje rychleji, než v minulosti vědci odhadovali. „Je to šokující. Pokud byste se mě zeptali před pěti nebo deseti lety, řekl bych vám, že je nemožné dosáhnout takových hodnot v roce 2016,“ říká Ketil Isaksen z Norského meteorologického institutu.

Souostroví Špicberky se nachází na půlce cesty mezi norskou pevninou a severním pólem. Průměrná teplota zde dosahovala obyčejně hodnoty - 6,7 °C. Před deseti lety v extrémně teplém období pak naměřili meteorologové průměr – 1,8 °C.

„Na příkladu Špicberků je názorně vidět, co se odehrává v Arktidě,“ vysvětluje Isaksen a poukazuje na skutečnost, že každý z uplynulých 73 měsíců byl teplotně nadprůměrný. Zvýšení teploty způsobuje rozmrzání permafrostu a úbytek ledu ve světovém oceánu – jeho plocha je letos dokonce na druhých nejnižších hodnotách v historii.

sinfin.digital