Ani kousek ledu. Jsou Špicberky v ohrožení?

Severní ostrovy Špicberky se mohou stát jednou z obětí globálního oteplování. Vědci varují, že v jeho důsledku mohou poprvé v historii skončit v plusu – pokud se týká teploty. Pro oblast by to mohlo mít nedozírné následky.

Zkoumání průměrné teploty na Špicberkách odhalilo, že proces globálního oteplování postupuje rychleji, než v minulosti vědci odhadovali. „Je to šokující. Pokud byste se mě zeptali před pěti nebo deseti lety, řekl bych vám, že je nemožné dosáhnout takových hodnot v roce 2016,“ říká Ketil Isaksen z Norského meteorologického institutu.

Souostroví Špicberky se nachází na půlce cesty mezi norskou pevninou a severním pólem. Průměrná teplota zde dosahovala obyčejně hodnoty - 6,7 °C. Před deseti lety v extrémně teplém období pak naměřili meteorologové průměr – 1,8 °C.

„Na příkladu Špicberků je názorně vidět, co se odehrává v Arktidě,“ vysvětluje Isaksen a poukazuje na skutečnost, že každý z uplynulých 73 měsíců byl teplotně nadprůměrný. Zvýšení teploty způsobuje rozmrzání permafrostu a úbytek ledu ve světovém oceánu – jeho plocha je letos dokonce na druhých nejnižších hodnotách v historii.

„Na východ od Špicberků, především v Barentsově a Karském moři, jsou velké plochy bez jediné stopy ledu. Dříve přitom bývaly kompletně zaledněné,“ upozorňuje meteorolog. Na rozdíl od minulosti se také led pomaleji obnovuje.

Vědci se domnívají, že právě úbytek ledu v konečném důsledku globální oteplování urychluje. Zatímco totiž zmrzlá voda odráží zpět zářící sluneční paprsky, tmavá plocha oceánů je absorbuje a tím se vody planety Země oteplují stále víc.

SDÍLET
sinfin.digital