Brutální vykořisťování ve slunné Itálii. Sicilské farmy se pro ženy z východní Evropy staly vězením

Chovali se k nim, jakoby ani nebyli lidé, ale spíše dobytek. Jídlem pro zvířata ostatně novodobí vykořisťovatelé rumunské pracovnice na farmách i krmili, byť tento aspekt jejich života ve slunné Itálii byl snad ten nejméně problematický. Nucená práce, sexuální zneužívání, vykořisťování. Pro farmáře, proti kterým v posledních měsících zasáhli italští carabinieri, to byla běžná denní praxe. Policie podnikla razii ve 40 farmách, pracovní podmínky vyhovovaly v pouhých dvou. 

Osm zatčených a zahájené právní úkony proti 33 farmářským společnostem. Taková je bilance zásahu policistů z posledních měsíců na farmách v Jihosicilské provincii Ragusa. Místo zaměstnavatelů totiž byli farmáři, kteří zaměstnávali hlavně rumunské dělnice, spíše moderní otrokáři.

Sicilská policie jde po gangu hasičů. Podle ní ohně sami zakládali, aby si vydělali

„Ze 40 farem, na které jsme se ve svých inspekcích zaměřili, byly v pořádku pouhé dvě. V dalších 38 jsme nalezli zahraniční dělníky, jak žijí v příšerných podmínkách, v chatrčích bez vody a bez topení. Někteří vlastníci farem, které jsme zatkli, vůbec neměli ani ponětí, že překračují zákon. Viděli se spíše jako dobrodinci, kteří jim poskytovali práci a střechu nad hlavou, a že je reálně vykořisťovali, vnímali jako podružné,“ komentoval kontrolu farem Antonio Ciavola, šéf policejní jednotky, která zátahy na farmách prováděla.

V březnu letošního roku totiž deník Observer zjistil, že až pět tisíc rumunských pracovnic na farmách v sicilské provincii Ragusa je vykořisťovaných a pracuje tam nedobrovolně. Během rozhovorů pak tyto ženy popisovaly, že byly vystaveny sexuálním útokům, dvanáctihodinovým pracovním směnám bez vody v největších vedrech, zaměstnavatel jim za to ani neplatil mzdu a musely žít doslova v chatrčích.

Jenže od března se nic nezměnilo. „Vůbec nic,“ popisuje jedna z pracovnic pod podmínkou anonymity. „Stále žijeme v chatrčích s našimi dětmi, nechovají se k nám jako k lidem, ale jako ke zvířatům,“ dodává. 

Komunistické šílenství: Trestat příživnictví? Vykořisťování je horší!

Mnoho žen nicméně na farmách přesto zůstat musí, často za cenu příšerných podmínek, sexuálního obtěžování a vykořisťování. Alternativa, že by přišly i o tuto, byť příšernou, práci, je pro ně častokrát ještě více devastující. A kvůli těmto obavám jsou ony i se svými rodinami na farmách jako ve vězení. 

Odbory upozorňují, že na celou provincii Ragusa připadají pouze tři inspektoři pracovních podmínek, v celé provincii se přitom nachází přes pět tisíc farem. „A nikdo nemůže čekat, že ti tři zkontrolují tisíce farem,“ řekl odborářský předák Giuseppe Scifo.

„Smutnou pravdou je, že velká část zemědělství v Raguse je založena na vykořisťování. Pokud by úřady měly kontrolovat a pokutovat všechny společnosti, které pokrušují pracovní právo, tak by se ekonomický systém tohoto regionu zhroutil. Lidé se prostě raději podívají na druhou stranu,“ uzavírá Scifo.

SDÍLET
sinfin.digital