Bunga bunga, Kulínský i pedofilní Savile. 5 sexuálních skandálů, které udeřily jako ten, co právě otřásá Hollywoodem

Nejen filmovým světem otřásá aféra hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, který čelí rychle se rozšiřujícímu seznamu obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Promluvily proti němu i herecké hvězdy nejvyšší kategorie a přidávají se svědectví, podle kterých se sexuálních útoků dopouštěl dokonce i před dvaceti lety. Oběti ve strachu o vlastní kariéru a v obavách z mocného magnáta dlouho mlčely. Není to zdaleka první takový případ. Podívali jsme se do minulosti a tady je pět dalších sexuálních skandálů, které zahýbaly showbyznysem nebo politikou.

Filmový producent Harvey Weinstein, který se do nedávna řadil mezi nejmocnější muže Hollywoodu, má problém. Před časem přinesl deník The New York Times informaci o tom, že uzavřel mimosoudní dohodu o odškodnění s osmi ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Jak se zdá, nebyly jediné. Své nepříjemné zkušenosti s Weinsteinem nyní zveřejnily další herečky, například Gwyneth Paltrow nebo Angelina Jolie.

Kritici tu mizí beze stopy, Západ pro Krym nedělá dost, říká pro INFO.CZ krymskotatarský advokát

Harvey Weinstein kvůli aférám přišel i o manželku

Weinstein stál až do nedávna v čele prestižní produkční společnosti The Weinstein Company, vedení firmy se ale rozhodlo pro rychlé řešení a Weinsteina propustilo. Skandál už je ale v plném chodu a není v ničích silách ho zastavit, nehledě na to, jak moc se Weinstein bude omlouvat. Producenta už na základě aféry opustila jeho manželka, módní návrhářka Georgina Chapmanová, s tím, že je jí nesmírně líto všech žen, které kvůli jejímu manželovi trpěly.

Weinsteinovy roky trvající eskapády – ačkoli jsou zatím především v rovině tvrzení, nikoli soudních verdiktů – jsou dalším otřesným případem, připomeňte si některé další z minulosti:

Jimmy Savile a obří pedofilní aféra

Populární britský moderátor televizní stanice BBC se po celou svou kariéru těšil velké oblibě. Šokující zlom nastal po jeho smrti v roce 2011. Právě tehdy totiž začaly na povrch vyplouvat příběhy, ze kterých mrazí. Ukázalo se, že muž, který moderoval několik pořadů pro děti a mládež, právě tyto děti dlouhé roky sexuálně zneužíval.

Zahradil pro INFO.CZ: Koalici s Babišem si nemůžeme dovolit, ODS by to otřáslo

Pod dlouhém vyšetřování a množících se obvinění, kterých se během aféry objevilo víc než 500, došla policie ke konečným číslům. Podle ní Savile během 54 let sexuálně zneužil nejméně 214 dětí, většinou dívek, ve věku 13 až 15 let. Policie se jednotlivými případy sice zabývala ještě před tím, než slavný moderátor zemřel, případy ale končily s tím, že neexistují důkazy, které by dostaly Savila za mříže. O zneužívání dětí se údajně vědělo i ve veřejnoprávní BBC, kvůli moderátorově úspěšnosti se ale informace nikdy nedostaly tak daleko, že by Savila mohly ohrozit.

Silvio Berlusconi, nezletilá prostitutka a bunga bunga

Bývalý italský předseda vlády se dostal do křížku se zákonem hned několikrát. Tou nejtřaskavější aférou se ale stala ta, která se týkala dětské prostituce. Berlusconi totiž využíval služby marocké prostitutky, které bylo ale v inkriminované době jen 17 let. Přesto, že byl italský politik za tento trestný čin odsouzen k sedmi letům, do vězení nikdy nenastoupil. Soudy, u kterých se mimo jiné barvitě řešily detaily z nechvalně známých orgií – párty bunga bunga – rozhodly, že se Berlusconi nijak neprovinil, respektive, že se to nepodařilo prokázat. Před následky ho uchránila i jeho veřejná funkce.

Obvinění z kuplířství a sexuálního napadení zničilo Strauss-Kahnovi kariéru

Před několika lety otřásla francouzskou politikou kauza kolem socialistického politika Dominiqua Strauss-Kahna. Někdejší ministr financí a šéf Mezinárodního měnového fondu stanul před soudem poté, co se provalila jeho vášnivá záliba. Vyžíval se totiž ve večírcích s prostitutkami. Policie ho ale nakonec obvinila z kuplířství, podle ní měl totiž napomáhat obchodu s prostitutkami mezi Francií a Spojenými státy, americké úřady ho ale nakonec obvinění zbavily.

Strauss-Kahna vláčely soudy a média několik let ještě kvůli jinému případu. V roce 2011 byl totiž zatčen v New Yorku s tím, že čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Toho se měl dopustit na pokojské, kterou měl násilím donutit k sexu. Obvinění se postupně rozplynula i kvůli nedůvěryhodnosti svědectví a vše skončilo finančním vyrovnáním. Politik tuto kauzu označil za komplot, který na něj vymysleli jeho političtí nepřátelé v čele s Nicolasem Sarkozym. Ostatně, někdejšího horkého kandidáta na post francouzského prezidenta stála kariéru.

„Vyžeňte ho, nebo ho zabiju.“ Zeman ostře napadl kameramana České televize

Vlivný Trumpův oblíbenec O’Reilly skončil ve Fox News

Sexuální aféra stojí také za koncem úspěšné kariéry slavného konzervativního komentátora Billa O’Reillyho. Vedení televizní společnosti Fox News se rozhodlo bobtnající skandál z letošního roku rázně ukončit právě jeho odchodem.

O’Reilly čelil množství nařčení, že sexuálně zneužíval ženy, které se snažily získat ve společnosti zaměstnání. Skandál propukl, když vyšla najevo svědectví, podle kterých obětem během let vyplatil miliony dolarů. Televizní ikonu, která byla tváří nejsledovanější show na amerických kabelových televizích, kauza stála kariéru a stanice samotná kvůli ní přišla o desítky sponzorů.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Kulínský a zneužívání dětí v Bambini di Praga

Ačkoli podobné skandály sledujeme většinou za hranicemi, najdou se výrazné případy i v Česku. Kauza kolem sbormistra Bohumila Kulínského se naplno rozeběhla v listopadu 2004, právě tehdy totiž padlo první obvinění z pohlavního zneužívání nezletilých dívek ze slavného uskupení Bambini di Praga. Z počátku vyšetřování bralo v potaz 9 obětí, na konci vyšetřování ale policie nalezla 49 poškozených sboristek, z nichž zhruba polovinu Kulínský podle prvního rozsudku pohlavně zneužil.

Soud Kulínskému nakonec vyměřil pět a půl roku vězení. Přesto, že se po podmínečném propuštění snažil vrátit zpět k hudbě, nakonec musel vzít za vděk jiným zaměstnáním. Soud mu mimo pobyt za mřížemi také udělil zákaz pedagogické činnosti, a to v rozsahu deseti let.

SDÍLET
sinfin.digital