Evropou se šíří epidemie spalniček. Za návrat nemoci můžou i odpůrci očkování

Před staronovou hrozbou varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). V Evropě rapidně narůstá případů nákazy spalničkami. Největší problémy jsou v Rumunsku a Itálii. Mimo ohrožení však není ani Slovensko. Šíření nemoci souvisí s úpadkem proočkovanosti.

BBC informuje, že během prvních měsíců letošního roku onemocnělo v Itálii 200 lidí. Ještě horší je situace v Rumunsku. To hlásí od loňského ledna 3 400 případů, z nichž 17 skončilo smrtí. Spalničky totiž nejsou neškodnou dětskou nemocí. Komplikace mohou mít fatální důsledky. Čím starší pacient, tím riziko stoupá.

„My vám ji zastřelíme,“ nabízeli bojovníci IS otci těžce zraněné dívky. Na pomoc čekala 3 dny

Spalničky navíc patří mezi vysoce nakažlivé nemoci. Pro účinnou ochranu se doporučuje, pokud je v zemi očkováno více než 95 procent obyvatel. V ohrožení je tak nyní třeba Británie, Francie Švýcarsko, Německo, Polsko, Ukrajina nebo Slovensko, které na tuto hranici nedosahují.

„V některých zemích, jako například na Ukrajině, byly problémy s dodávkami a nákupy vakcín,“ upozorňuje Robb Butler z regionální kanceláře WHO pro Evropu. Jinde však nesou vinu rodiče malých dětí. Ti často podléhají různým konspiračním teoriím a očkování odmítají.

Piráti chtějí 10 procent, vystoupení z NATO stranu rozděluje. Celý rozhovor s místopředsedou Vašíčkem

Asi největší efekt měla na konci 90. let práce někdejšího lékaře Andrewa Wakefielda. Ten přišel s tvrzením, že očkování způsobuje autismus. Následně se ukázalo, že Wakefield test provedl na pouhých 12 dětech a nechal se platit právníky rodičů, kteří vinili vakcínu z poškození jejich potomků. S výsledky navíc manipuloval. Kvůli tomu posléze přišel o lékařskou licenci. Žádná z dalších studií zahrnující miliony dětí jeho závěry neprokázala.

Přesto měl Wakefieldův „výzkum“ vliv na ochotu rodičů nechat své děti očkovat. Podle slovenských vědců s tím souvisí i to, že případů spalniček v Evropě v poslední době nebylo mnoho.

„Začínáme se bát toho, s čím jsme v kontaktu, tedy vedlejších účinků vakcín. A to navzdory faktu, že se většina lidí setká jen s drobnými komplikacemi. Ale rodiče to i tak znejistí, mají velký strach o dítě. Pak si nepřečte, že 99,2 procent dětí nemá vedlejší účinky, ale přečte si, že 0,8 procent má vážné reakce,“ prohlásila pro Denník N spoluautorka studie psycholožka Mária Hatoková.

„Opilá, zdrogovaná, pošahaná lůzo." Velvyslanec ve Švýcarsku končí kvůli tweetům své ženy

Jejímu tvrzení nahrávají i současná data. Zájem o očkování totiž s informacemi o možném vypuknutí epidemie spalniček narůstá. Rodiče zjišťují, jestli není možné nechat očkovat i děti mladší jednoho roku, jimž se vakcína plošně nepodává. Jsou mezi nimi i ti, kteří ještě před časem právě pod vlivem různých hnutí a teorií očkování odmítali.

Německé mýto je diskriminační, jeho smysl nevidím, říká dopravní expert Petr Moos

Ačkoli jsou nyní spalničky na vzestupu, daleko není jejich úplné vymýcení. Jelikož se jimi nemohou nakazit zvířata, stačí, aby se podařilo zvýšit proočkovanost. Poté by mohl spalničky čekat osud pravých neštovic. V takovém případě by se ulevilo i odmítačům vakcín, jelikož by se proti nemoci přestalo plošně očkovat.

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital