Expert vyvinul virtuální dítě, které se bude smát vaším vtipům a zahraje i na piano

Možnosti umělé inteligence se posunuly zase o kousek dál. Expert Mark Sagar a jeho společnost Soul Machines Ltd. vyvinuli virtuální dítě BabyX, které vypadá, zní a chová se jako skutečné batole a dokonce dokáže reagovat na člověka. Při komunikaci s BabyX si tak uživatel připadá, jako by před ním sedělo opravdové dítě plné emocí – když dostane pochvalu, chichotá se, když naopak udělá něco špatně, je smutné. BabyX je však ještě dál – zahraje vám i na piano. Informoval o tom server Business Insider

„Od svých 20 let jsem měl tyto myšlenky, jestli se počítač může stát inteligentním a může mít vědomí,“ řekl Mark Sagar pro Bloomberg. „Chceme vybudovat systém, který se učí sám pro sebe, ale je motivován k interakci se světem. A tak jsem si stanovil tenhle bláznivý cíl, zkusit vybudovat matematický model lidského vědomí,“ svěřil se programátor z Nového Zélandu.

„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij

Když se svým nápadem přišel poprvé, mnoho lidí mu příliš nedůvěřovalo, za pouhý rok však hlava dítěte dostala také tělo a BabyX se naučilo hrát i na klavír.

Virtuální dítě BabyX je dalším z počinů Marka Sagara, který je považován za jednoho z expertů na polidštění umělé inteligence. Právě to je podle něj totiž klíčové pro nastavení budoucích vztahů mezi člověkem a roboty. Na potřebu umělou inteligenci více polidštit a dodat jí emoce a vzpomínky upozorňuje řada odborníků, podle kterých to je jediná cesta, jak plně využít potenciál robotů.

Pach krve nešlo vydržet, říká bojovník, který kvůli stínání hlav utekl od Islámského státu

Společnost Soul Machines už sklidila úspěch v únoru, kdy představila první virtuální tvář – Nadiu, které propůjčila hlas australská herečka Cate Blanchettová. Nadia bude pracovat pro australskou Národní agenturu pro pojištění zdravotně postižených, na jejíchž internetových stránkách bude od začátku příštího roku komunikovat se zákazníky. Agentura si tak od novinky slibuje, že bude užitečnější a líbivější než běžné textové chatboty, se kterými se lze na internetu setkat.

SDÍLET
sinfin.digital