Hasiči začínají vítězit nad kalifornskými požáry. Pomáhá jim i supermoderní letoun

Kalifornským hasičům se konečně daří vzdorovat rozsáhlým požárům na severu Země. Pomáhá jim v tom také moderní letadlo Boeing 747, které je tak velké, že by uneslo i raketoplán. Nyní rozprašuje látku, která dokáže efektivně zpomalit postup ohně.

Boeing 747, který nasadili kalifornští hasiči, unese více než 74 tisíc litrů takové látky. V praxi nese asi o čtyři tisíce litrů méně. I tak je to ale výrazně více, než by mohlo nabídnout druhé největší letadlo DC-10 a kapacitou 44 tisíc litrů. Proti požárům ho v Kalifornii použili vůbec poprvé. Do výbavy ho získali teprve 25. srpna.

Pokud dovolíme vládu Babiše a Okamury, tak za to zaplatíme, říká pro INFO.CZ Zaorálek

Jeho koupě však neměla jen pozitivní ohlasy. Jen jeho provoz stojí minimálně 3,6 milionu korun za tři dny. Do toho se přitom nepočítá cena vzletu, která je 360 tisíc, ani palivo a zmíněná protipožární látka v ceně téměř 55 korun za galon (asi 3,7 litru).

Drahý stroj navíc není vhodný pro každou situaci. Majitelé ale tvrdí, že díky schopnosti pokrýt oblast delší než 1,5 kilometru dokáže chránit životy, majetek i divočinu. Maximální rychlost takřka tisíc kilometrů za hodinu umožňuje být kdekoli v USA během tří hodin.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Požáry v Kalifornii nepřežilo za poslední týden 40 lidí. Sto tisíc osob se muselo evakuovat ze svých domovů. V současnosti hoří na severu amerického státu 15 velkých požárů. Bojuje s nimi na 11 tisíc hasičů. Podařilo se však z poloviny uhasit dvě ze tří největších ohnisek.

SDÍLET
sinfin.digital