Hrůzné tajemství: Skotský hřbitov ukrývá těla čtyř set sirotků, o které se měla starat církev

Masový hrob s více než 400 těly se nachází v zarostlé části hřbitova ve skotském městečku Lanark. Investigativní novináři z BBC News se domnívají, že sem byli pohřbeni sirotci z nedalekého sirotčince, který spravovala katolická církev. Zařízení fungovalo do začátku osmdesátých let.

To, že by odlehlé a vysokou trávou zarostlé místo na hřbitově Sv. Marie v městečku Lanark, které se nachází v jižním Skotsku, mohlo být místem posledního odpočinku více než čtyř stovek sirotků, napadlo dvojici bývalých rezidentů sirotčince už v roce 2003. Frank Docherty a Jim Kane, kteří shodou okolností zemřeli zkraje letošního roku, věřili, že tam pracovníci sirotčince pohřbívali děti, aniž by o tom kohokoliv informovali.

Sirotčinec Smyllum, který provozovala katolická církev, fungoval od roku 1864 a uzavřen byl až v roce 1981. Za více než sto let jím prošlo takřka dvanáct tisíc dětí. 

Žádní uprchlíci. Migranti jdou za dávkami, média neříkají celou pravdu, tvrdí uchazeč o Hrad Hynek

Dochertymu a Kaneovi se do rukou dostaly záznamy sirotčince, které ukazovaly na to, že v masovém hrobě skončilo 158 dětí. Oni ale věřili, že počet je mnohem větší. Jejich domněnky potvrdilo vyšetřování britských novinářů z BBC, kteří spolupracovali se Sunday Post, a výpovědi jeptišek. Ty samy upozorňovaly na to, že dostupné záznamy jsou pravděpodobné neúplné.

Z dochovaných dokumentů lze vyčíst, že většina dětí zemřela přirozenou smrtí nebo kvůli nemocem, které byly v té době běžné. Jednalo se například o tuberkulózu či zápal plic. Třetina dětí, které zemřely, byla mladší pěti let, a pouze minimum dětí se dožilo více než 15 let. Analýza dat ukázala, že nejvíce děti umíraly v období od roku 1870 do roku 1930.

Novináři věří, že jedno z pohřbených dětí v utajovaném masovém hrobě je Francis McColl. Zemřel v roce 1961 ve věku 13 let a jeho záznam uvádí, že příčinou jeho smrti bylo krvácení do mozku. Jeho bratr Eddie strávil desítky let přemýšlením o tom, jaký osud jeho bratra potkal. Při vlastním pátrání se doslechl, že bratra zabila rána golfovou holí do hlavy. „Je to celé směšné,“ svěřil se novinářům. „Nemám z toho vůbec radost. Cokoliv za tím je, tak doufám, že s tím ti lidé dokáží žít,“ dodal.

Podobných případů, jako je ten Eddieho, je podle novinářů více. K násilnostem, bití dětí nebo jen ke slovním urážkám a týrání docházelo prý v sirotčinci poměrně často. Tím, co se tam skutečně odehrávalo, se nyní zabývají skotští vyšetřovatelé.

Bývalí zaměstnanci sirotčince se nechtěli k průběhu vyšetřování vyjadřovat a odmítli zodpovědět také dotazy novinářů. Vydali pouze tiskové prohlášení, kde uvedli, že plně spolupracují s vyšetřovateli. Zdůraznili ale, že naprosto odsuzují jakékoliv násilí a upřímně se omlouvají komukoliv, kdo mohl utrpět jakoukoliv formu újmy během jejich péče.

SDÍLET
sinfin.digital