Ještěří král i stydlivý básník. Všechny tváře Jima Morrisona

Zpíval, že je ještěří král. Snad proto, že plazi se v jeho básních jen hemžili. Snad kvůli jeho drogovým eskapádám, při nichž napodoboval ještěrčí pohyby. Nakonec po něm jednoho ještěra pojmenovali. I to dokazuje, jakou byl Jim Morrison legendou. Kdyby v roce 1971 nezemřel, oslavil by dnes 73. narozeniny.

„Každá generace chce nové symboly, nové lidi, nová jména. Chtějí se odloučit od svých předchůdců,“ pravil Morrison, když se po vydání prvního alba skupiny The Doors stal hudební ikonou se zástupy fanoušků za zády.

Byl to vrchol jeho cesty na pozici génia své doby. Morrison přitom nepatřil mezi zázračné muzikanty. Většinu hitů kapely složili jeho dva parťáci kytarista Robert Krieger a klávesák Ray Manzarek. A to včetně legendárního Light My Fire.

Morrisonovo kouzlo bylo ale v tom, jakou tvář kapele dodával. Byl prvním frontmanem, který vystupoval tak, jak bychom dnes od člověka v této roli očekávali. To kvůli němu šílely pod pódiem fanynky tak moc, až to samotného zpěváka začalo rozčilovat.

Zády k davu

Povahou byl spíše uzavřený, stydlivý kluk. Ačkoli se naučil pracovat s publikem a v dobách největší slávy měnil koncerty v perfektní show, při prvních vystoupeních se na lidi nedokázal ani podívat. Zpíval k nim zády.

Možná za to mohlo složité dětství. Morrison dlouho nezůstával na jednom místě. Jeho přísný otec George byl námořním důstojníkem. S rodinou přejížděl z města do města. Jednou žili na Floridě, za chvíli zase ve Washingtonu. Kamarády nahrazovaly Jimovi knihy. Zbožňoval Kerouacka, Rimbauda, Sartra, ale četl i Nietzscheho. Později sám vydal básnické sbírky.

„Pokud si moje poezie klade za cíl něčeho dosáhnout, pak oprostit lidi od omezených zvyků,“ tvrdil.

Jim Morrison

Jim Morrison (8. prosince 1943– 3. července 1971), byl americký zpěvák, básník, textař. Spoluzaložil rockovou kapelu The Doors, jejímž byl frontmanem. Za jeho života vzniklo šest alb. Zemřel na zástavu srdce ve věku 27 let.

S příchodem na vysokou školu se od rodičů, se kterými si nikdy nerozuměl, odtrhl. Studoval filmovou techniku, filozofii a davovou psychologii. Jenže ne příliš dlouho. Jeho psychedelický ročníkový film profesoři smetli ze stolu, což Morrisona rozčílilo natolik, že univerzitu opustil.

Zůstal mu spolužák Ray Manzarek. Tomu se Jimovy texty líbily. Přibrali Kriegera, bubeníka Johna Densmora a vytvořili kapelu. Podle knihy Aldouse Huxleyho The Doors Of Perception (Dveře vnímání) ji pojmenovali The Doors.

Po začátcích v losangeleských klubech vydali v lednu 1967 první album s dnes už kultovními hity jako Light My Fire, The End nebo Break On Through. Přišel průlom. Z nesmělého Morrisona vyrostla hvězda první kategorie. Na koncertech už nestál zády k davu. Užíval si jeho pozornost. Skákal do něj po hlavě.

„Popíjíte s číslem tři“

Nadšení z něj přímo tryskalo. „Když umíš přimět místnost plnou opilých, ztuhlých lidí k probuzení a přemýšlení, pak něco děláš,“ vyprávěl plný energie.

Klub 27

Klub 27 je označení slavných osobností, které zemřely ve 27 letech. Často je spojovala závislost na drogách, která se projevila na jejich zdravotním stavu. Patří sem Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Jim Morrison nebo Amy Winehouse.

Zatímco dav si podmanil, jeho začala pomalu dohánět závislost na drogách. Už během studií s nimi experimentoval. Kouřil marihuanu, v drogerii levně kupoval LSD.

S rostoucí slávou nabíral problém na síle. Když se v roce 1969 chtěl pod vlivem alkoholu během koncertu svléknout, vysloužil si šestiměsíční trest, pokutu a opovržení za obscéní chování. Z vězení nakonec odešel na kauci, renomé kapely ale utrpělo.

„Je to něco jako hazard. V noci vyjdeš ven, abys pil, a nevíš, kde a jak příští den skončíš. Může to dopadnout dobře, nebo to může být katastrofa. Je to jako hod kostkou,“ prohlásil směrem k častým eskapádám.

Poté, co ve 27 letech zemřeli Janis Joplin a Jimi Hendrix, obrátil se Morrison jednoho dne na své přátele a řekl: „Popíjíte s číslem tři.“

Jak to tehdy bylo?

Poslední koncert v původním složení odehrála kapela v roce 1970 v New Orleans. To už dávno nepřipomínal sexsymbol. Ztloustl, nechal si narůst plnovous, aby zakryl oteklý obličej. Vystoupení pro něj představovala utrpení.

„Stál tam bezradný, opustila ho veškerá energie. Vzal do rukou stojan na mikrofon, vyflákal jím díru do pódia a odešel v polovině koncertu,“ vzpomínal Manzarek.

Následující rok v lednu dokončil ještě jedno album. Po nahrání L.A. Women chtěl život změnit. Přestat s pitím, začít zase psát. Se snoubenkou Pamelou Coursonovou odcestoval do Paříže. Právě ona ho 3. července 1971 našla bezvládně ležet ve vaně.

Oficiálně zemřel na zástavu srdce. Někteří fanoušci tomu ale nevěří. Jak to bylo doopravdy, ví asi jen Pamela. Ta už ale nic neprozradí. O tři roky později se předávkovala drogami.

SDÍLET
sinfin.digital