Kočičí muzika na česko-bavorském pomezí

Novoroční kravál vydávaný petardami a rachejtlemi není ve střední Evropě novodobý fenomén. Hluk, pach a kouř patří k tradicím především v německém prostředí už po staletí. Chcete-li jej slyšet a ucítit na vlastní smysly, navštivte 1. ledna 2022 v 16 hodin malé bavorské městečko Neualbenreuth a vydejte se do kopce k rozhledně. A nezapomeňte si vzít špunty do uší!

Německé slovo Katzenmuzik, tedy kočičí hudba, označuje neharmonickou, nemelodickou hudební produkci, prostě virvál podobný tomu, jaký předvádějí mrouskající se kocouři v tichu noci. Je to synonymum pro kravál, což je slovo původně německé, psané jako krawall, jež má zase kořen v latinském caravarium, které francouzština změnila na charavali (české šarivari), označující rámus. 

Vytváření kraválu je také hlavní úlohou chrabrých mužů a žen sdružených ve střeleckém spolku obce Ottengrün u Neualbenreuthu, kterou najdete na opačné straně hraniční česko-bavorské hory Dyleň (německy Tillenberg), než na které leží krásné staré město Cheb. Ctihodní členové tohoto spolku provozují Böllerschießen, tedy střílení petard, a sami se označuji jako Böllerschützen. Podobné spolky najdete v celém Bavorsku a také v alpských městech a vesnicích. Jedná se o úctyhodnou a chvályhodnou činnost, zařazenou na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Střílí se z různých druhů zbraní, kterým se říká Handböller, Standböller, Böllerbüchse, Böllerkanone a Salutschussgerät. Používají se papírové patrony naplněné černým prachem. Všichni, muži i ženy musejí mít řádnou tělesnou konstituci, neboť zpětný ráz je mohutný! Každý spolek má také svého kraválového choreografa, který vydává povely, aby se naplnilo slavné německé heslo Ordnung muss sein!

Böllerschützen střílejí například každý rok u rozhledny a hospody Grenzlandturm, na kopci nad Neualbenreuthem. Střílejí pro štěstí v Novém roce (Neujahrsschießen), pro odehnání nepravovostí, pro větší slávu Boží, nebo jen tak pro radost z provozování Katzenmuzik a také proto, že je to tradice, která se v německém prostředí provozuje už několik staletí, tedy tak dlouho, že se už nepřemýšlí, proč se to dělá.

Böllerschützen zaslechnete a díky nim i téměř ohluchnete nejen na Nový rok, ale i na posvícení, na Velikonoce, na Štědrý večer, při slunovratu, na svatbách, při pohřbech, pivních nebo jiných slavnostech. A tím se dostáváme k tomu, proč vlastně Böllerschießen vzniklo: souvisí se středověkým rozšířením černého střelného prachu, který se používal k válčení a také pro svou schopnost dělat kravál k oslavě vítězství a později k oslavě čehokoliv, protože jak víme, oslava v tichu není žádná oslava.

sinfin.digital