Léčba jako vojenský výcvik. Dokument zmapoval, jak mladí Číňané bojují se závislostí na internetu

Čína bojuje se závislostí lidí na internetu. Od roku 2008, kdy ji uznala jako nemoc, se snaží vybudovat síť center, která by lidem poskytovala potřebnou léčbu. Jak to v takovém odvykacím zařízení vypadá, zmapoval dokument Web Junkie.

Web Junkie sleduje rehabilitaci několika teenagerů závislých na internetu v táboře na jihu Pekingu. Ne všichni tam přišli dobrovolně. Někteří si původně mysleli, že jedou na jiné místo. Všichni se ale chtějí zbavit zlozvyku, který jim bere čas a brání jim ve styku s reálnými přáteli.

Zisk Home Creditu táhnou asijští tygři. Na dalším miliardovém trhu firma řeší unikátní call centra

Filmaři mohli natáčet celkem čtyři měsíce, což je minimální doba, po kterou mohou pacienti v centru pobývat.

„Pokud vidíme závislost na internetu jako závislost nebo společenský fenomén, je Čína zrcadlem pro zbytek světa,“ domnívá se izraelský dokumentaristka Shosh Shlamová, která se na tvorbě podílel. Čína má podle jejích slov přes 400 podobných táborů.

Web Junkie je prvním dokumentem svého druhu, který přináší pohled dovnitř jednoho ze zařízení. Film ukazuje pacienty během jednotlivých cvičení, fyzických i psychologických. Léčba není příliš odlišná od vojenského výcviku, kterým musí mladí Číňané projít.

KLDR se chlubí testem ničivé vodíkové bomby. Těchto 5 otázek znepokojuje svět

Čína je první zemí, která uznala závislost na internetu jako psychickou poruchu. Vlastní tábory pro odvykací kůru zřídilo například také Japonsko. Například v almanachu Asociace amerických psychologů ale tzv. netolismus chybí.

SDÍLET
sinfin.digital