Lékaři zachránili vážně zraněnou ruku sto let starou metodou. Zašili ji do břicha

Když Anthony Seward nechal při čištění strojů v továrně na výrobu textilu ruku v průmyslovém madlu, myslel si, že o ni přišel. Obří stroj mu totiž čtyři prsty kompletně rozdrtil. Běžný začátek pracovní směny se tak proměnil v noční můru. Letecká záchranka ho okamžitě dopravila do nemocnice, kde byli i lékaři zprvu bezradní. Rozhodli se proto použít víc než sto let starou techniku, ke které lékaři obvykle sáhnou v provizorních válečných podmínkách. Zachránili ho tak ale před amputací.

Lékaři muže operovali za pomoci techniky používané nejméně od roku 1900 například během druhé světové války nebo války v Afghánistánu. Pacientovi z britského města Davon vytvořili kapsu v břiše, do které mu ruku na tři týdny zašili. Během této doby se kůže na ruce, která stále krvácela, začala pomalu uzdravovat.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Obvykle existují sofistikovanější způsoby transplantace tkáně, ale zranění pana Sewarda bylo tak vážné, že bylo rozhodnuto udělat to tímto způsobem,“ vysvětluje chirurg James Henderson z nemocnice v Bristolu, který měl operaci na starost.

Anthony Seward má za sebou dvě další operace, díky kterým se od sebe prsty oddělily, aby s nimi mohl hýbat. „Nedokážu jim dostatečně poděkovat,“ říká dnes Anthony, který před rokem málem přišel o ruku.

Muslimové jsou v Evropě dobře integrovaní, tvrdí studie. Většina společnosti je ale stále odmítá

Do původní podoby se však lékařům už ruku vrátit nepodaří a Anthony navíc přišel i o práci hasiče. Zároveň musí dvakrát týdně jezdit do nemocnice v Bristolu a možnost amputace stále není vyloučená. Jeho případ začaly vyšetřovat i úřady pro bezpečnost práce. Pochybení připustila i samotná továrna Heatcoat Fabrics. Firma už za prohřešek dostala pokutu ve výši 300 tisíc liber. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital