Máte lepší sluch než lidé ve vašem okolí? Možná trpíte duševní chorobou, ukázala studie

Mít mimořádně dobrý sluch by si přál každý, podle nejnovější studie britských vědců to ale v některých případech zas taková výhra být nemusí. Lidé, kterým nedělá problém konverzace v přeplněném, hlučném baru, totiž podle odborníků z University College London a Durham University pravděpodobně slyší hlasy v hlavě a trpí duševními nemocemi, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha. 

Podle experimentů britských vědců dokážou tři ze čtyř lidí, kteří v hlavě slyší neznámé hlasy, rozluštit nesmyslnou větu zkreslenou počítačem. Potvrdily to testy za použití magnetické rezonance, podle kterých byla část mozku, která je zodpovědná za naslouchání a věnování pozornosti okolí, výkonnější a reagovala lépe u lidí, kteří slyší imaginární hlasy.

Každý se může vyléčit sám, i smrtelné nemoci a přerušenou míchu, za vším jsou emoce, tvrdí lékař

Autoři studie, kterou publikoval magazín Brain, provedli testy na celkem 17 lidech, kteří trpí halucinacemi, a na 17 „zdravých“ lidech. Lékaři je přitom nechali naslouchat sinusové vlny připomínající jazyk mimozemšťanů, které většina lidí není schopná rozluštit – lidem trpícím halucinacemi se to podařilo ze 75 procent a zároveň rychleji než druhé skupině, která byla úspěšná jen ze 47 procent.

Lékaři si od výsledku průzkumu slibují, že jejich objev vzájemného propojení mezi problémy s halucinacemi a mimořádným sluchem může v budoucnu vést ke zlepšení léčby některých duševních nemocí. Britský server The Telegraph přitom upozorňuje, hlasy v hlavě slyší asi 15 procent populace, ne u všech to je ale známka duševní nemoci, jako je právě schizofrenie nebo bipolární porucha. 

SDÍLET
sinfin.digital