Míšin případ není ojedinělý. 4 záhadné osudy ztracených dívek

Případ 12leté Michaely Muzikářové vyděsil celou republiku. Dívka se záhadně ztratila a nalezené stopy zatím nepomohly k objasnění případu. Hlavní podezřelý a přítel její matky spáchal sebevraždu dřív, než mohli policisté zjistit, co se dívce stalo. Míšin případ ale není výjimečný. Neobjasněných zmizení a úmrtí dětí je několik. A pravdu se zřejmě u některých už nikdy nedozvíme.

Dětská královna krásy zemřela ve vlastním sklepě

Šestiletá Američanka JonBenét Ramseyová byla zářivou hvězdou na dětských soutěžích krásy. Všichni včetně její matky, bývalé Miss Západní Virginie Patsy Ramseyové, jí předpovídali úspěšnou kariéru. Ta ale skončila předčasně záhadnou smrtí, která se nikdy nevyřešila.

Nejen Míša. Policie teď hledá více než 200 dětí. Ročně jsou jich tisíce

Ráno 26. prosince 1996 našla matka JonBenét na schodech asi třístránkový dopis, který žádal výkupné za její dceru. K únosu se v něm hlásila jakási zahraniční skupina, která požadovala 118 tisíc dolarů. Podle pokynů neměli rodiče kontaktovat policii a měli čekat na telefonát s instrukcemi. Nikdo se ale už nikdy neozval.

Policie prohledávala bez úspěchu dům a nenacházela žádné stopy po cizím vniknutí dovnitř. Otec JonBenét, úspěšný byznysmen, ale zjistil, že se nikdo ještě nedíval do vinného sklepa. Tam našel tělo dívky zabalené v dece. Ústa měla přelepená páskou, ruce svázané a kolem krku utažený kabel. Podle pitvy zemřela na udušení.

Mezi podezřelými se okamžitě objevili rodiče dívky, ale také její o tři roky starší bratr, který na ni prý mohl žárlit. Okolím se zároveň pohyboval pobuda a usvědčený pedofil, u kterého našli fotku JonBenét. Rodině se také mohl někdo pomstít, ve hře byla uklízečka Ramseyových i elektrikář, který měl s rodinou spory kvůli majetku. V roce 2006 se k vraždě dívky přiznal učitel John Mark Karr, který pečlivě znal detaily případu. Jak se později ukázalo, jeho DNA ale nesouhlasilo s nalezeným vzorkem a muž se chtěl údajně kauzou jen zviditelnit. Bratr JonBenét loni po dvaceti letech vystoupil poprvé veřejně v televizi, aby vyvrátil obvinění, že on nebo jeho rodiče můžou za záhadnou smrt dívky.

Blonďatá Anička se ze školy už nevrátila

Devítiletá Anna Janatková se 13. října 2010 rozloučila na obědě v družině s kamarádkami a vydala se na cestu domů v pražské Troji. Od nového školního roku mohla už ze školy chodit sama. Naposledy ji viděli v ulici Pod Písečnou, pak se po ní slehla zem.

Policie rozjela rozsáhlé pátrání a prověřovala i desítky tipů od lidí, kteří Aničku údajně viděli. Ještě v den zmizení našli dívčinu láhev s pitím i batoh, který byl v přilehlé zahrádkářské kolonii schovaný pod těžkou deskou. Koncem měsíce našli kriminalisté ještě klíče, Aničku ale nikoli.

Její tělo objevili psovodi blízko místa nálezu klíčů až příští rok 16. března. Přestože okolí už prohledávali dříve, bylo prý tělo příliš hluboko, než aby ho psi mohli ucítit. Kvůli oblevě a divokým zvířatům, která hrob částečně odkryla, policisté našli torzo těla, ve kterém i následná DNA analýza identifikovala ztracenou dívku.

Podezřelým byl od počátku Otakar Tomek. Policie ho několikrát zadržela a propustila. Na nalezeném školním batohu bylo Tomkovo DNA. Vraždu dívky ale obviněný stále odmítal. Po nálezu jejího těla ho policie opět zatkla. To už odmítl vypovídat. 21. března se v cele pokusil oběsit. Upadl do bezvědomí a zemřel o dva dny později. Policie případ v dubnu uzavřela a skutečný viník nebyl nikdy usvědčen.

Maddie zmizela během večeře

Čtyřletá Britka Maddie McCannová byla se svými rodiči a dvěma mladšími sourozenci na dovolené v portugalském Algarve. 3. května 2007 si její rodiče zašli na večeři s přáteli a Maddie s dvojčaty nechali v hotelovém pokoji. Když je prý přišli zkontrolovat v devět večer, vše bylo ještě v pořádku. Krátce před desátou ale našli už jen apartmán s otevřenými dveřmi. Dvojčata spokojeně spala, Maddie ale v posteli už nebyla.

Policie okamžitě rozjela pátrání v turistickém letovisku a jeho okolí. Mezitím dostávala také tipy od lidí, kteří údajně dívku viděli na různých místech včetně Malty nebo Maroka. Přestože Maddie byly pouze čtyři roky a případný únosce ji mohl ostříhat nebo obarvit vlasy, měla dívka na duhovce pravého oka anomálii, hnědou skvrnu, podle které by bylo možné ji snáze identifikovat. Ani přesto pátrání nepřineslo žádný výsledek.

Mezi obviněnými bylo několik lidí, policie prošetřovala automobily místních a v několika z nich našla podezřelé stopy, které mohly svědčit o tom, že v nich dívku někdo unesl. Nikomu se ale vinu nepodařilo prokázat. Na seznamu podezřelých byli i rodiče dívky. Portugalská policie případ uzavřela po roce pátrání. Rodiče pak v hledání pokračovali se soukromými detektivy, případ pak znovu otevřel i Scotland Yard. Experti dokonce udělali rekonstrukci, jak by dnes skoro 14letá dívka mohla vypadat. A přestože se stále objevují tipy, kde se dívka nachází, žádný z nich ještě neobjasnil, co se tehdy stalo a jaký byl další osud Maddie.

Stranické legitimace nejsou v módě. Zato u rybářů se dveře netrhnou

Cyklistka Ivana k tetě už nedojela

Mezi nedořešené případy podivných zmizení patří i ten, při kterém se v roce 1997 ztratila 14letá Ivana Košková. 31. března nasedla doma v Příšovicích na Liberecku na kolo a vydala se za svojí tetou do Svijanského Újezdu. Přestože dívku cestou zřejmě potkalo několik svědků, do cíle už nikdy nedorazila.

Ten den se zrovna konaly Svijanské slavnosti a na místě bylo i mnoho turistů. Ivanu, která jela na kole Favorit v zelené skládané sukni, cestou potkala spolužačka, která jela opačným směrem. Podle další svědkyně, která ji identifikovala právě podle zelené sukně, dívka nezahnula k Újezdu, ale jela dál rovně směrem na Loukov. Tady její stopa končí.

Policie prověřila desítky teorií, podle některých měla dívka žít v jakési komunitě na Plzeňsku nebo v nevěstinci v Teplicích, ani to se ale nepotvrdilo. Podle výslechů přátel a známých neměla doma ani ve škole problémy a je proto nepravděpodobné, že by sama utekla. Její případný únosce se ale nikdy nenašel.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital