Mladý autista kreslí dokonale přesné mapy. Projekt, který by pomohl i ostatním, má nyní na dosah

Matěj, který trpí těžkou poruchou autistického spektra, se zamiloval do kreslení map. Jeho rodina ho v tom maximálně podporuje a společně přišli s projektem, který by mohl pomoct nejen Matějovi, ale také ostatním dětem, které se potýkají s podobným osudem.

Strastiplný příběh Matěje začal před třinácti lety. Už od narození rodiče tušili, že není všechno v pořádku. Nespal, trpěl záchvaty vzteku a paniky a dokonce začal ubližovat sobě i svému okolí. Nakonec ale lékaři dospěli k diagnóze. Matěj trpní těžkou formou Aspergerova a apaticko-abulického syndromu.

Babiš klekne na lidi, bude vládnout s extremisty, nebuďte slepí, říká šéf ODS Petr Fiala

Z chaosu Matěje dostaly až rituály a postupně se s pomocí asistenta mohl začlenit i do běžného života a začít například chodit do školky. Postupem času dokonce zvládl i cestu hromadnou dopravou a nejspíš tehdy se zamiloval do map.

Nejenže všemožné mapy začal sbírat, navíc se je učil i nazpaměť a nakonec je začal překreslovat podle svých představ. Pak už stačilo jen jeho talent správně nasměrovat a využít nejen v jeho prospěch, ale také k užitku ostatním lidem, kteří se potýkají s podobnou nemocí jako Matěj.

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Matějovy mapy tak nezůstanou v šuplíku a nebudou sloužit jen jako dekorace jeho pokoje, z kreseb nakonec vznikly originální potisky látek. A díky Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku mohla vzniknout speciální kolekce s názvem Autista pro Autisty, díky které se nyní rýsuje slibný projekt Maappi. Ten by mohl pomoct nejen Matějovi a jeho rodině, ale také dalším autistům.

Rodina, která nyní žádá veřejnost o podporu na platformě Hithit má v plánu část zisku věnovat na podporu psychiatrické péče a vzdělávání pro děti s poruchami autistického spektra.

Dozvědět se o projektu více a pomoci můžete zde.

Aspergerův syndrom

Řadí se do poruch autistického spektra. Lidé, kteří jím trpí, mají potíže především se socializací a komunikací, například nerozumí ironii a mají skon být velmi snadno manipulovatelní. Na druhou stranu jejich intelekt nebývá snížený a mívají velmi dobrou paměť. Apaticko-abulický syndrom zase stojí za depresemi a panickými stavy.
SDÍLET
sinfin.digital