Mnoho mužů, málo žen. V Číně bují obchod s bílým masem, pašeráci unáší dívky z okolních zemí

Čína začíná doplácet na politiku jednoho dítěte. Asijské zemi schází ženy, proto se ve velkém unášejí z vedlejšího Vietnamu. Dívky, kterým často ještě ani nebylo 18 let, pak končí ve vynucených manželstvích v čínském vnitrozemí. Domů se jim často daří dostat až po několika letech, jindy jim nezbývá, než se se svojí nedobrovolnou rolí smířit.

Reportéři listu The Economist mluvili s několika obětmi v táboře pro unesené ženy, který u hranic zřídila americká nadace. Přestože se ženám povedlo různými způsoby z nechtěných svazků utéct, ponesou si zřejmě doživotní trauma. Mnohé navíc musely v Číně opustit i děti, které v zajetí zplodily. Stejně jako 20letá Huong, která byla nedobrovolnou manželkou několik let.

Její příběh začal, když jí bylo 15 a společně se svojí kamarádkou šla ven ve městě Lao Cai u vietnamsko-čínských hranic. Kamarádka s sebou přivedla dva mladé muže s motorkami. Po večeru v karaoke baru a několika drincích je muži násilím odvezli do hor přes hranice. Tam jim řekli, že je chtějí prodat a pokud nebudou poslouchat, nechají je zemřít v horách.

Po dvou měsících v zajetí Huong souhlasila, že se nechá provdat. Pašeráci ji dovezli do města Anhui severozápadně od Šanghaje. Prodali ji bohaté rodině, která měla zhruba 20letého syna. Společně s ní přivezli do města i další vietnamskou dívku a obě si společně slíbily, že utečou. Než to ale stačily udělat, druhá dívka otěhotněla. To samé potkalo i Huong.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Asi měsíc poté, co porodila, ji její nová rodina poslala pracovat do textilní továrny asi čtyři hodiny cesty daleko a novorozené děvčátko si nechali doma. K Huong přijížděl manžel jen jednou za měsíc, aby si od ní vzal velkou část mzdy. Žena se proto rozhodla, že uteče zpět do Vietnamu.

Podařilo se jí našetřit peníze, aby mohla cestovat sama. Na policejní stanici ji zadržovali tři měsíce a vyšetřovali, co se stalo. Následně ji propustili a zadrželi několik lidí, kteří měli podíl na jejím únosu a prodeji. Úřady poté Huong poslaly zpět do Vietnamu.

V Praze se objevil tajemný billboard s cizím písmem. Víme, co na něm stojí

Nyní žije v táboře, který zřídila pro oběti obchodu s lidmi americká nadace Pacific Links Foundation a vzpamatovává se z traumatu. Svou dceru nechala u rodiny manžela v Číně. Nikdy prý nebude litovat, že ji porodila a nebojí se o ni. Rodina prý vypadala bohatě a měli o dítě zájem.

Pašeráci unášejí z příhraničních oblastí s Čínou nejčastěji dívky mezi 15 a 20 lety. Oběti jsou často z Barmy, Laosu, Kambodže, Mongolska, Vietnamu, ale i ze Severní Koreje. Právě z těch jsou prý následně nejposlušnější manželky. Kdyby se totiž vrátily zpět domů, čeká je pravděpodobně koncentrační tábor za překročení hranic. Cena manželek se může šplhat až k 15 000 dolarů. Často je cestou od hranic několikrát přeprodají a čím hlouběji do vnitrozemí se pohybují, tím více jejich cena stoupá.

Číňany trápí nedostatek poznávacích značek. Uzavírají kvůli nim falešné sňatky a platí i půl milionu

Čína se dlouhodobě kvůli dřívější politice jednoho dítěte potýká s nedostatkem žen. Podle dat Národní statistické kanceláře v Číně (National Bureau of Statistics) je v zemi o 33,5 milionů žen méně než mužů. Nejhorší situace je ve vesnických oblastech, odkud ženy často odcházejí za prací do města a poměr mezi pohlavími je zde ještě více tristní.

SDÍLET
sinfin.digital