Mobily na sobě mají až desetkrát více bakterií než záchodové prkénko. Přečtěte si, jak se jich zbavit

Co je podle vás špinavější? Záchodové prkénko, nebo váš mobilní telefon? Zní to možná neuvěřitelně, ale mobil, který u sebe mají lidé většinou nonstop, má na sobě až desetkrát více bakterií než je na toaletě. Důvodem je skutečně přílišné sžití se s přístrojem, který jeho uživatelé berou kamkoli. Existuje přitom jednoduchý způsob, jak se nechtěných mikroorganismů na displeji zbavit.

Podle posledního průzkumu firmy Deloitte, na který upozornil časopis TIME, Američané kontrolují svůj telefon zhruba 47krát denně. V posteli, při obědě, ale i při nepříliš „sterilních“ aktivitách, jako je návštěva toalety, nebo čekání u doktora. Z prstů se na telefon dostává nejvíce nečistot právě proto, že by málokoho napadlo, že by si měl před dotykem telefonu umýt ruce. Přístroj plný bakterií pak přitom lidé při telefonování mají velice blízko úst nebo dalších sliznic, kterými do těla mohou proniknout různé nákazy.

Nejsem udavač, Klaus ml. plácá kraviny. Možná mě ale mají za exota, říká aktivista Jakub Čech

Experti z univerzity v Arizoně odhalili, že na povrchu přístroje může být v jednom okamžiku až 17 tisíc mikroorganismů. To je asi desetkrát více, než se jich nachází na většině toaletních prkének. A přestože většina z těchto bakterií neohrožuje kriticky lidské zdraví, dávat si k ústům záchodové prkénko by napadlo málokoho. Telefonují ale téměř všichni.

„Nežijeme ve sterilním prostředí. Dotýkáme se povrchů, na kterých mohou být bakterie. V okolí je mnoho různých škodlivých látek,“ vysvětluje lékařka Susan Whittierová, která vede oddělení klinické mikrobiologie na Kolumbijské univerzitě. Na mobilech se tak mohou objevit například bakterie E.coli, streptokokové a stafylokokové, ale i obyčejná chřipka.

Nejrizikovějším prostředím je koupelna a toaleta. Při spláchnutí se totiž právě bakterie E.coli rozšíří do okolí a pokud je v jejich blízkosti mobil, přichytí se na něj. „Když si vezmete mobil s sebou na toaletu, je to stejné riziko, jako byste si po použití záchodu neumyli ruce,“ potvrzuje epidemioložka Emily Martinová z univerzity v Michiganu.

Pokud se však nechcete telefonu při návštěvě toalety vzdát, existuje i přesto snadný způsob, jak se kontaminaci bakteriemi vyvarovat. Ideální je povrch telefonu denně čistit, nejlépe hadříkem namočeným do roztoku smíchaným z 60 % vody a 40 % alkoholu. Velice účinné je samozřejmě i dostupnější řešení – několikrát denně si pečlivě umýt ruce.

SDÍLET
sinfin.digital