Naděje umírá, rodiče se dozvídají o smrti svých dětí. Příběhy obětí z Manchesteru lámou srdce

Info.cz, abe

Od teroristického útoku v Manchesteru uplynuly necelé dva dny. Pro většinu blízkých to byly hodiny plné beznaděje, během kterých plnily sociální sítě fotografie pohřešovaných dětí i rodičů. Nikdo se nechtěl vzdát naděje, že právě jeho příbuzní leží „jen“ zranění v některé z nemocnic, nebo se bez mobilu ukrývají v jednom z hotelů, které účastníkům koncertu poskytly dočasný azyl. Naděje ale pohasínají a objevují se další jména i osudy identifikovaných obětí, kterých je po pondělním bombovém útoku v Manchesteru už 22.

Zraněná matka je pod sedativy, o smrti 8leté dcerky neví

První známou obětí masakru se stala 18letá Georgina Callanderová, která údajně zemřela v nemocnici rodičům v náručí. Georgina se dokonce před dvěma lety vyfotila se zpěvačkou Arianou Grande, jejíž koncert jí byl nyní osudný. Další rozpoznanou a dosud nejmladší obětí byla teprve osmiletá Saffie Rose Roussosová. Její matka Lisa, která na ni čekala a chtěla ji po koncertě odvést domů, leží se zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle okolí o smrti svojí dcerky stále ani neví.

Reportáž: Sen uprchlíků odsouzený k nezdaru. Albánci bivakují na ulici Lille i s dětmi

Přišli si vyzvednout děti, čekala je smrt

Přestože na koncertě americké zpěvačky byli převážně děti a teenageři, mezi mrtvými a zraněnými jsou podle webu Daily Mail i lidé středního věku. Často právě rodiče, kteří čekali na své potomky, aby je doprovodili po večerním koncertě bezpečně domů. Mezi mrtvými je i polský pár Angelika a Marcin Klisovi. Na sociální síti po nich pátrala jejich dcera, vysokoškolačka Alex. Polský ministr zahraničí ale později potvrdil, že oba rodiče dívky jsou mrtví. Zemřeli, když čekali na své mladší děti. Ty jsou v pořádku.

3453911:article:true:true:true

Teta zachránila malou neteř, zaplatila za to životem

Další hrdinkou se stala 32letá Kelly Brewsterová. Ta na koncert doprovázela svoji sestru a malou neteř, kterou při výbuchu ochránila vlastním tělem. Kelly, která jen den před útokem koupila se svým přítelem dům a plánovala budoucnost, zemřela. Její sestra skončila se zraněními v nemocnici a neteř má zlomené obě nohy.

Sebevraždy fotbalistů? Problémy skrývají a v klubech chybí odborníci, říká psycholog Šlédr

Blízcí hledali na sociálních sítích také kamarádky Alison Howeovou a Lisu Leesovou. Jejich rodiny věřily, že je objeví mezi zraněnými v některé z nemocnic. Včera ale zjistily zdrcující zprávu – obě matky od rodin, které po koncertě čekaly na své děti, se domů už nevrátí.

Vznikají účty pro pozůstalé, vybraly se už desetitisíce korun

Zemřel také 26letý John Atkinson. Jeho přátelé mu na sociálních sítích vzdávají hold a založili dokonce fond, přes který sbírají peníze pro Johnovu rodinu. Za necelou hodinu po jeho otevření vybrali už víc než tisíc liber (přes třicet tisíc korun).

Mezi mrtvými dětmi je také školačka Megan Hurleyová, o jejímž úmrtí informovali její blízcí na facebooku. Její bratr Bradley skončil s vážnými zraněními v péči lékařů. Také pro rodinu malé Megan založili její přátelé podpůrný fond. Vybrali rychle tři tisíce liber (skoro sto tisíc korun).

Obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už jako premiér, říká pro INFO.CZ jeho exporadce Šarapatka

Matka prosila o pomoc v televizi, druhý den zjistila, že dcera je mezi mrtvými

Zatím poslední potvrzenou obětí je 15letá studentka Olivia Campbellová. Její matka ještě včera prostřednictvím médií prosila o pomoc při pátrání po pohřešované dceři. „Pořád si představuji, že každou chvíli vejde dveřmi a nebude mít ponětí, jaký jsem měla strach,“ tvrdila Oliviina matka. Dnes v ranních hodinách se ale potvrdilo, že její dcera zemřela při bombovém útoku a je zatím poslední oficiálně potvrzenou obětí. „Odpočívej v pokoji, moje holčičko, Olivie Campbellová, která jsi odešla příliš brzo. Zpívej s anděly a usmívej se, maminka tě miluje,“ napsala na facebook zdrcená matka.

3450389:article:true:true:true

Mladík tweetoval jen několik okamžiků před smrtí

Na twitteru se rovněž objevila zpráva, že další obětí je Martyn Hett. PR manažer, který ještě v průběhu koncertu na svůj profil napsal, že „odskočit si na toaletu během písně Macy Gray nebyl nejlepší nápad, protože to udělali všichni“.

Právě sociální sítě se stávají prostředkem, díky kterému příbuzní hledají své blízké, kteří se mohli v nastalém zmatku ztratit a patří snad mezi šest desítek zraněných, z nichž mnoho stále bojuje v nemocnicích o život. Všichni doufají, že jejich rodiče, děti nebo přátele nepatří do skupiny lidí, kteří útok nepřežili. Na internetu se objevují další a další šokující svědectví.

GALERIE: První fotografie Kajínka na svobodě. Podívejte se, jak ho změnilo 23 let ve vězení

„Bylo to jako ohnivé kousnutí“, popisuje svědkyně zranění střepinami

Lizzie Murtaghová byla na koncertě se svojí dcerou Olivií. Smrti sice unikly, zveřejnily ale hrozivá zranění, která utrpěly kvůli úlomkům, které bomba do okolí rozmetala. Na fotografiích pro web Daily Mail ukázaly kromě krvácejících zranění i bundu na několika místech rozpáranou střepinami. „Slyšely jsme velký třesk a záplavu bílého světla. Nikdy v životě jsem nic takového neviděla. Bylo to jako film, jako bychom se na to dívaly v televizi. Cestou z haly jsem popadla ještě další tři děti a odvezla jsem je taxíkem do bezpečí,“ popisuje Lizzie, která tvrdí, že rány byly jako „ohnivé kousnutí“.

SDÍLET
sinfin.digital