Napětí vrcholí, blíží se představení revolučního iPhonu. Těchto 5 věcí by vám nemělo uniknout

Michal Benatzky

Už příští týden se světu ukáže nový iPhone. Ačkoliv Apple svou vlajkovou loď ukazuje pravidelně každé září, letošní premiéra bude přece jen něčím výjimečná. U příležitosti desátého výročí prvního iPhonu totiž kalifornská společnost přichystala kromě obvyklé obměny dvojice modelů také třetí, který bude tvořit vrchol nabídky. Zatím není úplně jasné ani to, jak se bude klenot Applu jmenovat. Nejčastěji je však v této souvislosti skloňováno označení iPhone 8. Tady je pět zásadních věcí, které přinese.

Bezdrátové nabíjení

Možnost nabít smartphone bez zapojování kabelu iPhonu dlouho chyběla. U konkurence se jedná o standardní výbavu vrcholných modelů už několik let. Nyní iPhone své soupeře konečně dožene. Bezdrátového nabíjení se navíc kromě iPhonu 8 dočkají také další dva modely, které budou spíše jen vylepšením dvojice stávajících generací. Díky tomu se iPhone s největší pravděpodobností vzdá hliníkové konstrukce, která pro bezdrátové nabíjení není vhodná. Nahradí ji nejspíš skleněná záda.

EXKLUZIVNĚ: Liglass měl 800 milionů zaplatit už v srpnu. Peníze nepřišly a šéf firmy mlčí

Bezrámečkový displej

I fanoušci Applu museli uznat, že rámečky, do kterých je displej současného iPhonu zasazen jsou až zbytečně velké. Díky tomu prodává značka na poměrně velkém půdorysu smartphone, který má na dnešní dobu jen skromný 4,7 palcový displej. To se ale v nástupem iPhonu 8 změní. Podobně jako nedávno představený Samsung Galaxy S8 totiž také novinka ze stáje Applu dostane displej maximálně využívající celou plochu telefonu.

3204661:article:true:true:true

Rozšířená realita

Jedním ze směrů, kterým se Apple hodlá ubírat je rozvoj takzvané rozšířené reality. V Cupertinu totiž věří, že dnes protežovaná virtuální realita je v podstatě zbytečnost dobrá možná tak na hraní her. Skutečný potenciál podle firmy leží v realitě rozšířené – tedy v prolínání aplikací a reálného okolního světa. Tomu také bude uzpůsobena kamera chystaného iPhonu. Například nábytkářský řetězec Ikea už ukázal svůj nový virtuální katalog, kde si zákazník díky rozšířené realitě hned vyzkouší, jak bude nový kus vybavení do jeho interiéru zapadat. ARKit, který vývojářům umožňuje napsat podobnou aplikaci toho nabízí mnohem více. Ve hře je například také aplikace pro ženy, která by jim díky rozšířené realitě usnadnila líčení.

Irma USA zdevastuje, čas k evakuaci vypršel. Trojice hurikánů je bezprecedentní hrozbou

Konec Home Button

Kvůli obrovskému displeji, který už nedovolí osadit telefon klasickým domácím tlačítkem, museli konstruktéři Applu vymyslet nové řešení. Nějakou dobu se mluvilo o vsazení čtečky otisků prstů přímo do displeje přístroje. Není ovšem jasné, jestli tímto technologicky náročným řešením zvládnou inženýři v Kalifornii osadit už letošní iPhone. Tlačítko by mělo v telefonu nadále zůstat ve virtuální podobě. Ukáže se tedy jen, když bude potřeba. Měla by se objevit také nová možnost odemčení telefonu díky rozpoznávání obličeje. Umístění čtečky otisku prstů zůstává tajemstvím.

Cena

Jediným aspektem ohledně nového iPhonu, který spíše než nadšení budí obavy, je jeho cena. A to zejména v případě nejlépe vybaveného iPhonu 8, jehož cenovka by se podle spekulací měla přehoupnout přes 1000 dolarů. To při přepočtu na českou měnu zase tak strašidelné není. Zámořská cena bývá ale vždy podstatně výhodnější. V českých obchodech by tedy základní provedení iPhonu 8 mohlo atakovat hranici 30 tisíc korun. Revize současných modelů 7 a Plus, které pravděpodobně tradičně dostanou přídomek "s" zdražovat nebudou.

SDÍLET
sinfin.digital