Neuvěřitelný paradox: Venezuelu svírá krize, je ale na špici žebříčku počtu soukromých tryskáčů

Když se řekne hluboká ekonomická krize, člověk si pravděpodobně nepředstaví boháče se soukromým tryskáčem. Tento paradox se ale objevuje ve Venezuele. Země se už několik let propadá do humanitární krize a lidem chybí potraviny i léky. Stát je ale zároveň sedmý na světě v počtu soukromých proudových letounů. Informoval o tom časopis Forbes.

Zatímco obyčejní Venezuelané jen těžko shánějí mouku, mléko a další základní potraviny, z metropole Caracasu létá každý týden do Miami 75 soukromých strojů. Nevládní organizace přitom už přes rok upozorňují i na akutní nedostatek léků a zdravotnického materiálu ve Venezuele.

Osudová otázka nejen pro ČSSD: jak porazit Babiše? Experti vysvětlují, proč volby pro stranu nemusí skončit dobře

Podle opozice i mnohých ekonomů je za současný katastrofální stav venezuelské ekonomiky zodpovědná vláda socialistické strany, která je u moci 18 let, a její hospodářská politika. Země má přitom největší prokázané zásoby ropy na světě. Venezuelský prezident Nicolás Maduro viní ze špatné ekonomické situace překupníky.

Ve Venezuele je nyní registrováno 340 soukromých proudových letounů, což je víc než například v Číně, Francii či Austrálii. První příčku v tabulce zaujímají Spojené státy, kde za poslední dekádu vzrostl tento počet o 34 procent na 12 717.

Domácí porod skončil tragédií. Matka marně prosila o sanitku, porodní asistentka ji nechala vykrvácet

Víc soukromých tryskáčů než ve Venezuele mají boháči jen v USA, Mexiku, Brazílii, Kanadě, Německu a Británii. Vyplývá to z tabulky, kterou časopis Forbes převzal ze zprávy o majetku boháčů vydávané společností Knight Frank. Největší nárůst v počtu soukromých proudových letadel za posledních deset let zaznamenali v Bělorusku, kde jich je nyní sice jen 13, ale oproti roku 2006 to je nárůst o 1200 procent.

Soukromý proudový letoun, například od firmy Gulfstream, se prodává za 40 milionů dolarů (zhruba miliarda korun), starší použitý model se dá pořídit třeba i za 5,5 milionu dolarů (asi 140 milionů korun).

SDÍLET
sinfin.digital