Nová studie: Jedna ze 3 pacientek s rakovinou prsu podstupuje chemoterapii zbytečně

Eliška Kubátová

Podle nové dánské studie jedna ze tří žen, u kterých byla zjištěna rakovina prsu, podstupuje léčbu zbytečně. Screeningové testy totiž detekují i takové nádory, které rostou velmi pomalu a jsou v podstatě neškodné, pacientka tak operaci a následné ozařování nebo chemoterapii vůbec podstupovat nemusí. Naopak jí to může škodit. Neléčit nádor je ale příliš velký hazard, tvrdí lékař. 

Výsledky dánské studie, která byla v úterý publikována v zavedeném zdravotnickém deníku, ukazují nepříjemnou pravdu. Jak tvrdí vedoucí lékař Americké společnosti pro boj s rakovinou Otis Brawly, některé ženy, které věří, že jim zachránil život mamograf, byly ve skutečnosti screeningem poškozeny. Po vyšetření totiž musely podstoupit operace, ozařování nebo chemoterapie, které ale nepotřebovaly. Ozařování může navíc způsobit další zdravotní komplikace nebo dokonce výskyt nového nádoru.

Ne všechny nádory jsou totiž smrtelné a vyžadují léčbu – některé rostou velmi pomalu nebo vůbec a jsou pro ženy v podstatě neškodné. Zda je nádor „neškodný“, ale lékař během vyšetření na mamografu nepozná. Jak moc je nádor agresivní, určí až rozbor vzorku, který se ze zasažené oblasti odebere.

Další komplikace při záměně embryí: Těhotná je jen jedna ze dvou žen. Děti si tak po porodu nevymění

sinfin.digital