Novinářka chtěla po Tindru historii svých intimních dat. To, co jí přišlo, ji zaskočilo

Když novinářka Judith Duportailová napsala email do Tinderu, aby jí poslali její uživatelská data, rozhodně nečekala, co přijde. Pracovníci seznamovací aplikace jí totiž obratem vyhověli a následně doručili osm set stran těch nejintimnějších informací, která o Duportailové vedou. „Ta aplikace mě zná lépe, než jak se znám sama, ale co kdyby byla tato má data prodána, nebo ukradena?" ptá se novinářka.

„Jak jsem se probírala těmi stovkami zpráv, které jsem na Tinderu během let odeslala, vyjevily se mi zase všechny moje naděje, obavy a sexuální preference. Ale taky tajemství, o kterých jsem si myslela, že jsou již navždy ztracená. Tinder mě zná opravdu takovou jaká jsem,“ popisuje svoje první pocity při pročítání stovek stránek dat novinářka.

Nutili nás házet kameny po oběšencích, jedli jsme červy. Svědectví z pracovního tábora v KLDR

Pak ale jako by ji polil studený pot. Jenom představa, že její svazek četl před odesláním někdo ze společnosti Tinder, jí nebyla příjemná. Existují však i horší varianty. Co kdyby tato data byla prodána, nebo hůře - ukradena? Podmínky využívání služby jasně stanoví: „Neměli byste automaticky předpokládat, že vaše osobní informace a komunikace bude navždy v bezpečí.“ Podle pravidel navíc mohou být data mohou použita například k cílené reklamě, co kdyby však Tinder, podobně, jako již mnoho jiných firem dříve, napadli hackeři a data ukořistili?

„Lidé jsou nalákáni k tomu, aby mnoho svých osobních informací prostě bezduše předali nebo sdíleli,“ myslí si Luke Stark, sociolog se zaměřením na digitální média z dartmouthské univerzity. „Aplikace jako je Tinder využívají jednoduchého emočního jevu – lidé si nedokáží data představit. Proto nás vždy uhodí až to, když tyto informace vidíme vytištěné, jsme fyzické bytosti a potřebujeme zhmotnění věcí,“ domnívá se sociolog.

Není to ale záležitost jenom Tinderu, například Facebook má na každého ze svých dvou miliard uživatelů složku o obsahu tisíců stran. „Byl jsem počtem dat, které z Tinderu přišly, zděšen. Není to ale překvapivé, každá aplikace, kterou máme v našem mobilním telefonu, o nás shromažďuje stejné informace,“ myslí si Olivier Keyes, datový vědec na Washingtonské univerzitě. U Tinderu je však problém v tom, že aplikace shromažďuje informace choulostivé, takové, jejichž zveřejnění by bylo většině lidí nepříjemné.

„Překvapilo mě, co všechno jsem sdílela,“ rekapituluje novinářka. „Od míst, ze kterých jsem se přihlašovala, přes moje zájmy, koníčky a přání až po mé již smazané fotografie z Instagramu, lajky z Facebooku, vzdělání, věk mužů, o které se zajímám, informace jak často a kdy jsem se přihlašovala do aplikace a samozřejmě konverzace, které jsem s muži vedla,“ dodává Duportailová.

K čemu je Tinderu shromažďování tolika dat? „Proto, abychom mohli personalizovat zážitek pro každého našeho uživatele. Naše algoritmy, které k sobě přiřazují jednotlivé lidi, jsou dynamické a zohledňují mnoho různých faktorů,“ odpovídá tiskový mluvčí Tinderu.

Jistě, každá aplikace potřebuje data o svých uživatelích, aby se jim dokázala přizpůsobit. Ale to nedělá spánek lidí, kteří o existenci těchto několikasetstránkových kompromitujících materiálů uschovaných kdo ví na jakém serveru o nic klidnější.

Mimochodem, o svá data z aplikace může požádat Tinder každý Evropan. Víte, jak velkou složku vedou v Tinderu či na Facebooku na vás?

 

SDÍLET
sinfin.digital