Obyvatelé v Pásmu Gazy byli po 30 letech poprvé v klasickém kině

Obyvatelé Pásma Gazy mohli v sobotu večer poprvé po 30 letech zhlédnout film v klasickém kině. Kina v Pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamas, neexistují, protože je radikální islamisté považují za bezbožná. Sobotní veřejné promítání Hamas výjimečně povolil, na programu byl film o Palestincích v izraelských vězeních. Informoval o tom dnes list The Guardian.

Do Sámirova kina ve městě Gaza přišlo na 300 žen a mužů, kteří se v neklimatizované místnosti tísnili společně. Výjimečnou akci si účastníci pochvalovali. "Potřebujeme žít jako normální lidé, chodit do kina i na další veřejné akce," řekl jeden z diváků Džavád abú Ramadán.

Ženy při těle by se podle Zemana měly zahalovat. „Z dívky bych burkini strhnul,“ ujistil

Kina v Pásmu Gazy byla uzavřena v 80. letech, když vypukla první intifáda (ozbrojené povstání Palestinců proti izraelské okupaci). Po prvním požáru kina, který zřejmě způsobili radikální islamisté, se další provozovatelé kin báli promítat.

Od té doby klasická kina v Pásmu Gazy neexistují. V posledních letech se nicméně občas promítají filmy na soukromých akcích a letos na jaře se konal v Gaze třetí ročník filmového festivalu pod širým nebem, na němž měli účastníci možnost vidět několik filmů o lidských právech.

Cílem festivalu bylo zvýšit povědomí o těžkém životě lidí ve dvoumilionovém Pásmu Gazy, které je už deset let předmětem blokády Izraele a Egypta kvůli jeho vedení radikálním Hamasem.

SDÍLET
sinfin.digital