Odvrácená strana Bitcoinu. Za každou transakcí se skrývá ohromné množství spotřebované energie

Hodnota Bitcoinu se v poslední době těší nebývalému růstu. Aktuálně po silném růstu osciluje kolem 7200 dolarů. Raketově rostoucí popularita kryptoměny a zájem o ní však nesou jedno nečekané riziko: Počítače, které Bitcoiny těží, spotřebovávají ohromné množství energie. Zájem o alternativní platidlo se letos promítl i do globálního účtu za elektřinu.

Konečný objem vytěžených Bitcoinů je od začátku dopředu známý a je pevně stanovený ve složitých algoritmech. Podle tohoto množství teď analytici spočítali, že aby zůstávala těžba zisková, můžou lidé, kteří Bitcoiny získávají, spotřebovat během jejich dolování za jeden rok až 24 terawattů elektřiny. to je jen o něco méně, než činí roční spotřeba celého Slovenska.

Brněnský politik napsal o prezidentově rakovině. Je to svině, vrátil úder Zeman. Hrad žádá 5 milionů

Množství elektřiny, které připadá na jednu ověřenou transakci je tím pádem závratné. Během každého dne jich přitom proběhne po celém světě na 300 tisíc a každá z nich si vyžádá 215 kilowatt-hodin elektrické energie, což jedné domácnosti vystačí až na týden. Přesné množství spotřebované elektřiny není možné spočítat, i ty nejstřízlivější odhady však tvrdí, že na jednu transakci připadá 77 kilowatt-hodin potřebných k těžbě měny, jak informuje web Motherboard.

Problém je zejména v tom, že vytěžené množství Bitcoinu se bude v následujících letech s rostoucí obtížností už jen snižovat, přičemž úplně poslední jednotka se na trh uvolní v roce 2140. Drtivá většina měny se však uvolní do roku 2030. Spolu se stále větší náročností těžby, tedy výpočtů, bude potřeba stále výkonnější technika, což sep rojeví právě na spotřebované energii.

Su Ťij nás zklamala a svět krizi Rohingů přehlížel, říká pro INFO.CZ Wittebrood z Evropské komise

SDÍLET
sinfin.digital