Plechovky od piva, kopírka i revolver. Marseille odkryla tajemství moře a lidé se nestačí divit

V centru francouzské Marseille podruhé čistili Starý přístav. Sto padesát potápěčů se ponořilo na dno moře, aby vylovili vše, co tam za roky napadalo, nebo spíš co tam naházeli místní i turisté. Celkem naplnili dvacítku kontejnerů o objemu sedm metrů čtverečních. Vylovit vše je podle organizátorů nemožné, akce měla především upozornit na narůstající znečištění moří a oceánů.

Plechovky, kola, koloběžky, kočárky, skútry, křesla i revolver – kolemjdoucí ve Starém přístavu se nestačili divit, co všechno se ukrývá pod hladinou přístavu, kterým denně procházejí. „Na jižní straně jsou bary, takže tam najdete příbory, skleničky i jídelní lístky, na severu je zase radnice, kde jsou často demonstrace, takže jsme lovili spíš železné zábrany, tyče nebo dopravní značky," říká potápěčka Nadège, která se podobné akce zúčastnila poprvé.

Zeman je nemocný stařec a kolaborant. Měli by ho soudit za velezradu, říká Štětina

„Je to celkem zážitek, potápíte se do hloubky od tří do osmi metrů, celé dno je pokryté věcmi a bahnem, předměty tak musíte zvedat opatrně, protože každý pohyb rozvíří oblak prachu a pak ztratíte z dohledu kolegu, se kterým pracujete. Většinu věcí zvedáme ve dvou, u těžších používáme i speciální podvodní padáky." Patrice z potápěčského spolku Moultiploufs ji doplňuje: „Nejvíc mě asi překvapilo, když jsem našel fotokopírku, to si pak říkáte, jestli se lidi nezbláznili."

Shodují se, že vyčistit celý přístav je nemožné, na několik týdnů by se musela vypustit voda, což je nejen kvůli obrovskému množství kotvících lodí nereálné. „Co je pod vodou, je neviditelné, pro politiky to proto rozhodně není priorita. Tím, že věci vytáhneme na povrch, je zviditelníme a předáváme tak zprávu veřejnosti," říká Patrice.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Pedagogické poslání podobných iniciativ zdůrazňují i asociace zabývající se ochranou moří, které se k akci připojily. Project Rescue Ocean se třeba dlouhodobě snaží mobilizovat mladé lidi skrze sociální sítě, kde zveřejňuje fotky objektů nalezených pod mořem. Surfrider Foundation zase momentálně míří na nejmenší, kterým rozdává šmoulí komiks se zelenými šmouly, kteří se koupali ve špatné vodě. „Pořád platí, že musíme začít hlavně od sebe, protože kolem měst mají na znečištění podíl hlavně jednotlivci. Než pak něco složitě vytahovat, je samozřejmě jednodušší to do moře vůbec neházet," uzavírá Surfrider Thomas.

SDÍLET
sinfin.digital