Pojišťovna nakonec léčbu proplatí. Matka s rakovinou kvůli nedostatku peněz chtěla prodat byt

Příběh nemocné matky dvou malých dětí má dobrý konec. Pavle Dandové odmítla pojišťovna proplatit medikamenty na léčbu rakoviny a mladá žena proto byla připravená prodat svůj byt, aby na nákladnou léčbu měla. Její příběh vyvolal na sociálních sítích vlnu solidarity. Nakonec názor změnila i ženina zdravotní pojišťovna, která oznámila, že jí léčbu nakonec zaplatí.

„I přesto, že se paní Dandová proti našemu rozhodnutí o zamítnutí léčby neodvolala, po konzultacích s předními členy České onkologické společnosti jsme znovu posoudili tento případ a přijali mimořádné opatření,“ oznámila dle serveru iDnes.cz ve čtvrtek mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová. Problém s proplácením vzniknul kvůli tomu, že Dandová chtěla proplatit léčiva, která jí doporučila její lékařka. Pojišťovna je ale financovat odmítla, protože prý nejde o jedinou možnost léčby.

Jít do vlády s Babišem může být v zájmu Česka, říká ekonom Jan Švejnar

Dandové doporučila biologickou léčbu její lékařka. Na rozdíl od chemoterapie je tento způsob šetrnější a v konkrétním případě pacientky by měl mít i vyšší úspěšnost. Pojišťovna nechtěla léčiva, která každé tři týdny přijdou ženu na téměř 100 tisíc korun, proplácet právě proto, že existuje alternativa v podobě chemoterapie. Žena se dvěma tříletými dětmi se proto rozhodla, že aby měla finance na vhodnou péči, prodá svůj byt. Napsala o tom i na svoji facebookovou stránku Back on Trees. Záhy se strhla vlna podpory.

Příspěvek sdílelo deset a půl tisíce lidí. Nabízeli finanční pomoc i právní radu v případném sporu s pojišťovnou. Zřejmě na základě mediální pozornosti pojišťovna Dandové přehodnotila ve čtvrtek své rozhodnutí a rozhodla se způsob léčby, který si zvolila, financovat.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Přestože už žena nemusí prodávat vlastní byt a náklady by měla mít nyní pokryté, uvědomuje si, že v podobné situaci je více Čechů, kteří třeba nejsou na sociálních sítích tolik vidět. Právě kvůli nim chce založit nadaci, která by jim s úhradou medikamentů pomáhala.

„Díky obrovské podpoře, kterou jste všichni projevili, dnes dopoledne ČPZP přehodnotila své rozhodnutí a mou léčbu bude hradit. To nemění mé rozhodnutí založit iniciativu, která bude pomáhat dalším pacientům v podobné situaci,“ uvedla Dandová na své facebookové stránce a dodává: „V tuhle chvíli podnikáme první kroky, formulujeme konkrétní myšlenky. Již jsem v kontaktu s několika dalšími pacienty, kteří se mi díky vašemu sdílení ozvali. I oni jsou v nelehké situaci a já pevně věřím, že mnoho z vás, kteří jste nabídli pomocnou ruku mě, svou pomoc "pošlete dál".“

SDÍLET
sinfin.digital