Poslední veřejná poprava se v Česku konala před 71 lety. Proč poslala Kašparová na smrt desítky Čechů?

13. září 1946 značí den, kdy došlo v Česku k poslední veřejné popravě. Herta Kašparová (†23) byla oběšena za zločiny proti lidskosti. V posledních dnech druhé světové války poslala na smrt 33 lidé z Třeště.

 
 

Zdejší rodačka Herta pracovala během války pro gestapo jako překladatelka a jejich kruté praktiky se na ni nejspíš podepsaly, protože i ona projevila podobnou krutost. Stalo se tak dva dny po zdánlivém osvobození města, 7. května 1945.

„Město znovu ovládli příslušníci SS a začali si vyřizovat účty s povstalci i civilisty,“ řekl Jiří Vybíhal, autor knihy Třešť 1945. Po Kašparové chtěli, aby prstem ukázala na ty, kteří se zúčastnili povstání. Ti pak byli zastřeleni jednou ranou do srdce.

„Nechala popravit i mého manžela, dva švagry a ještě další chlapce. Nejmladšímu nebylo ještě 17 let,“ vzpomínala v dokumentu ČT pamětnice Vlasta Páralová. Spekulovalo se o tom, že k popravě vybrala lidi, kteří se jí smáli za její postižení. Narodila se totiž s „obrácenou nohou“, a ačkoliv se její postižení podařilo vyléčit, stále trochu kulhala a děti se jí smály. To ale zřejmě nebyl ten pravý motiv.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital