Překvapivá šedá eminence. Za armádou ruských trollů stojí Putinův osobní kuchař

Jevgenij Prigožin se od svých kolegů z kuchařské branže pořádně liší. Nejen tím, že vaří pro druhého nejmocnějšího muže planety, ruského prezidenta Vladimira Putina, a je na sankčním seznamu USA. Především proto, že tento muž podle zjištění americké televize CNN stojí v čele armády ruských internetových trollů, kteří chtěli v loňském roce ovlivnit americké prezidentské volby. 

Pošťák zvoní dvakrát, vrahem je zahradník. A kuchař, ten stojí v čele armády internetových trollů. Alespoň v Rusku, v zemi neomezených možností. Prigožinovi neřekne nikdo jinak než Putinův kuchař. PV 80. letech minulého století byl ale kriminálník, který si za mřížemi odpykával devět let za zpronevěru a krádež.

Na twitteru se činila armáda dezinformačních robotů. Byla od nich každá pátá zpráva o amerických volbách

Když ho propustili, vrhnul se na podnikání a založil si cateringovou společnost. Pak dokázal v Petrohradu vytvořit úspěšnou restauraci, kde si podávali dveře politici i lidé ze showbyznysu. Měl úspěch, sám se dostal do záře reflektorů. A stoupal po společenském žebříčku tak dlouho, až začal připravovat catering pro Vladimira Putina. Nejdříve na jeho narozeninové akce, brzy už ale podával vybrané pokrmy prezidentům Bushovi a Chiracovi během jejich státních návštěv.

Prigožin se osvědčil jako kuchař i jako manažer – začal totiž získávat zakázky na cateringové služby například pro školy či ozbrojené složky. Jenže dodávkami jídel jeho angažovanost nekončila.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Podle zjištění investigativního týmu reportérů televizní stanice CNN je totiž Prigožin tím, kdo platí ruskou společnost Internet Research Company (IRA), továrnu na trolly, která se snažila ovlivnit veřejné mínění a prezidentské volby v USA. Americká rozvědka již v úvodu letošního roku uvedla, že IRA je pravděpodobně financovaná někým v Putinově okolí s vazbami na ruské tajné služby. Prigožina však tehdy přímo nejmenovala.

Novináři ale nyní získali další dokumenty, které podle nich propojení kuchaře s IRA potvrzují. Jedna z Prigožinových smluv například IRA umožňuje monitorovat sociální média a využívat „systém automatizované propagace v internetových vyhledávačích.“

Právní forma společnosti IRA sice na konci loňského roku zanikla, nicméně podle investigativního novináře Andreje Zakharova práce, kterou společnost vykonávala, rozhodně přetrvává. „Mají mnoho právních entit a každý rok či dva svou formu změní,“ tvrdí Zakharov. Podle následného zkoumání CNN skutečně na adrese, kde dříve sídlila IRA, je nyní nová společnost Glavset, jejíž ředitel je stejný, jako ten IRA. Podle výpisu podnikání se Glavset zabývá „vývojem a užitím databází a informačních zdrojů, vývojem počítačového softwaru a propagací služeb.“

Záhada ztracených voličských průkazů. Vnitro kvůli nim na poslední chvíli proškolí volební komise

SDÍLET
sinfin.digital