Překvapivý objev v Cheopsově pyramidě: Vědci tam odhalili nové místnosti, může v nich být něco ukryto

Tým japonských a francouzských vědců objevil dosud neznámé prostory uvnitř Cheopsovy pyramidy. Vědci objev prezentovali v časopise Nature. Obří dutinu odhalil pomocí metody, která je schopná rozeznat rozdíly v hustotě kamenů.

Vědci zatím neví, jestli je místo zcela prázdné, nebo je v něm něco ukryto. Po dvouletém zkoumání ale zjistili, že se dutina v přibližně 4500 let staré pyramidě nachází přímo nad slavnou Velkou galerií. Měla by mít i podobné rozměry, tedy délku 47 metrů a výšku 8 metrů.

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta

„Nevíme, jestli je horizontální nebo nakloněná, nevíme, jestli je toto prázdno jen jedna struktura nebo více struktur, které na sebe navazují,“ komentoval pro BBC člen výzkumného týmu Mehdi Tayoubi z pařížského HIP Institutu.

Podle egyptologa Jaromíra Krejčího z Českého egyptologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy je možné, že prostor souvisí s technologií stavby a jejím vývojem. „Je možné, že vznikl během stavebních změn,“ prohlásil ve vysílání ČT24.

Zatím není zřejmé ani jaký smysl dutina měla. Experti zmiňují, že prostory mohly sloužit k odlehčení mohutné stavby. Krejčí zmínil také zrychlení konstrukce nebo zlepšení stability pyramidy během zemětřesení.

Švejnar, Vildumetzová, Kmoníček. Jak by mohla vypadat nová vláda?

Vědcům k objevu pomohla metoda založená na detekci tzv. mionů. Miony jsou částice procházející pevnými předměty. Prvky s hustými jádry je ale vychylují. Archeologové nyní načrtli, jak ve výzkumu pokračovat. Chtějí vyvrtat úzké díry do stropu Velké galerie. Jimi následně plánují poslat robota nebo dron. K takovému kroku potřebují svolení egyptských úřadů.

SDÍLET
sinfin.digital