Příběhy 20. století: V neděli startuje nový dokumentární cyklus o životě v normalizačním Československu

Post Bellum

Na obrazovku České televize se v neděli dostává první film z nové série dokumentů „Příběhy 20. století“. Všech šestnáct dílů se týká období normalizace. První z nich se jmenuje „Agent Vian“ a mapuje příběh hudebníka Jiřího Imlaufa a grafika a copywritera Petra Mičky. 

Imlauf i Mička v osmdesátých letech studovali pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, byli v kruhu nejbližších kamarádů. I když byla jejich oborem občanská výchova a měli se stát budoucími „hlasateli ideologie“, spojovala je nechuť k režimu. Ale jak vzpomíná jeden z nich, mělo to svoje limity: „My těm hajzlům ukážem, ale nejdřív dostudujem!“.

V prosinci 1987 se oba kamarádi vydali vlakem do Prahy, kde se pak zúčastnili protirežimní demonstrace na Kampě. Vzpomínají, jak oběma přišlo předvolání k výslechu. Jeden z nich byl předvolán později podruhé a hrozili mu vyhazovem ze školy. „Na konci výslechu jsem měl něco podepsat. A to bylo ono,“ říká o začátku své spolupráce s StB. A později to doplní: „Teď to vypadá nepochopitelně, ale co by člověk neudělal, aby mohl dostudovat školu? …Věděl jsem, že je to zlo, ale tenkrát jsem to udělal.“

Dokumentární cyklus „Příběhy 20. století“ poběží na ČT2 od 3. 9., diváky čeká 16 dílů po 26 minutách. Premiérový díl bude na ČT2 odvysílán každou neděli od 18.15 hod., reprízy pak budou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny díly budou ke zhlédnutí také v iVysílání na webu ČT.

Ještě tísnivější atmosféru, než jaká vznikne už jen samotnou poměrně otevřenou výpovědí obou mužů, dodávají filmu archivní záběry z instruktážního filmu StB nebo ukázky ze spisu agenta Viana. Studenta, který se pravidelně scházel s nadřízeným důstojníkem, mluvil s ním o tom, co dělají jeho přátelé nebo známí a dvakrát také od StB dostal honorář. Diváci ale nemohou čekat jednostranné názory nebo odsudky. Závěr je na nich samotných.

Jak a kdy se přátelé dozvěděli, o spolupráci svého kamaráda s StB? Odsoudili ho? Je pro ně věc stále živá? Vyčítá si on dnes svoje jednání? Odpovědi se dozvíte v neděli 3. 9. od 18.15 hod. na ČT 2. 

SDÍLET
sinfin.digital