„Rebelka“ ze Saúdské Arábie zveřejnila fotku bez šátku. Policie ji zatkla

Info.cz

Do konfliktu s policií se dostala mladá Saúdka, která na sociální síti Twitter zveřejnila svou fotografii bez šátku a dlouhých šatů – tradičního oděvu, jehož nošení na veřejných místech je pro ženy v Saúdské Arábii povinné. 

Fotografie, na které má Malak Al-Šehri barevné šaty, vyvolala v zemi pozdvižení. Mnozí se domáhají toho, aby byla žena potrestána.

Policejní mluvčí potvrdil, že byla 20letá žena převezena do vězení a byla obviněna z „otevřeného mluvení o zakázaných vztazích s  muži“. Kromě přísných pravidel pro oblékání se totiž tamní ženy musí řídit i dalšími zákazy, jako je navazování vztahů s muži, kteří nejsou příbuzní, a nesmějí také řídit motorová vozidla.

Po vlně kritiky Šehri fotku odstranila a smazala také celý twitterový účet. Mladá Saúdka se však také dočkala slov chvály. Její podporovatelé ji přirovnávají k aktivistce za práva černochů v USA Rose Parksové, která byla v roce 1955 zatčena, protože nepustila v autobuse sednout bělocha.

Tisíce lidí v září podepsaly petici, která vyzývá ke zrušení zákonů zakazujících ženám jednat bez souhlasu mužského příbuzného. Pro uvolnění norem je i saúdský princ Alwaleed bin Talal, který koncem listopadu na Twitteru volal po zrušení zákazu řízení.

sinfin.digital