Rekonstrukce Buckinghamského paláce za 11 miliard. Co bude s královnou?

Sídlo britské královny Alžběty II. čeká zásadní renovace. Během následujících deseti let se budou měnit elektrické rozvody, potrubí a kotle. Britští obyvatelé za tento „facelift“ zaplatí na daních přes 369 milionů liber, v přepočtu zhruba 11 a půl miliardy korun. 

Hlavní práce by měly začít v dubnu příštího roku. Rozvody ve velké části budovy jsou podle odborníků v kritickém stavu, většina z nich se v posledních 60 letech neměnila.  Vláda se tak snaží zabránit případné havárii, která by zemi stála ještě větší investice.

„Cílem projektu je zmenšit riziko požáru, povodní a celkového poškození budovy i královské sbírky umění, která patří celému národu,“ uvedlo britské ministerstvo financí.

Fyzická tvář Buckinghamského paláce se nezmění, původní zůstane i podoba všech 775 místností. Po přestavbě by měl ale být modernější vchod pro veřejnost. Památku ročně navštíví několik milionů turistů.

„Cílem projektu je zmenšit riziko požáru, povodní a celkového poškození budovy."

Co bude s královnou?

Královna se podle vlády z paláce stěhovat nebude, přestože se o tom v minulosti spekulovalo.

Projekt ještě musí schválit parlament, hlasovat by o něm měl příští rok v březnu. Přestavbě by ale podle expertů bránit neměl. Poslanci totiž do budoucna žádají renovaci svého komplexu, projít by si jí měl i Big Ben. 

SDÍLET
sinfin.digital