Režisér Titanicu po 20 letech odhalil největší tajemství filmu, které vám uniklo

Jedna z největších filmových romancí se vůbec nerodila tak snadno, jak to na plátně vypadalo. Jack a Rose, hrdinové z potápějícího Titanicu, vůbec nemohli vědět, že jejich příběh bude mít u diváků takový úspěch a vydělá přes dvě miliardy dolarů. Režisér James Cameron se tak musel před premiérou potýkat s tlakem filmových studií, s nepříznivými zprávami v tisku i s nedostatkem času.

Režisér oskarového trháku Titanic na potíže před uvedením filmu zavzpomínal 20 let od jeho premiéry a jeho postřehy se objevily na webu The Hollywood Reporter. Cameron uvádí, že film se potýkal s nedostatkem času i narůstajícím rozpočtem. To byl důvod, proč se novináři do filmového štábu naváželi ještě před premiérou.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Na jaře 1997 jsme se zoufale snažili dokončit všechny speciální efekty, abychom stihli slíbenou červencovou premiéru. Bylo jasné, že to stihneme nejdřív do srpna, což budou novináři považovat za velké selhání. Kritizovali nás za všechno, za přemrštěný rozpočet, nedostatečnou bezpečnost při natáčení i nedodržení vytyčených termínů. Doslova kolem nás kroužili s nabroušenými noži a čekali, co dalšího se nepovede," vzpomíná režisér Cameron.

Společně s filmovými studii 20th Century Fox a Paramount Pictures také řešili příliš dlouhou stopáž filmu. První reakce ze zkušebního promítání zástupcům studií byly kladné, opus byl ale pro běžné diváky nesnesitelně dlouhý. „Když jsme začali film zkracovat, trvalo nám to hrozně dlouho. Denně jsme dokázali stopáž zkrátit třeba jen o několik sekund. Bylo to jako brousit diamant. Nechtěli jsme to pokazit tím, že odebereme moc, zároveň jsme to zoufale potřebovali zkrátit," vysvětluje Cameron.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Více času ale prodlužovalo výrobu, na což čekali právě senzacechtiví novináři, kteří čekali na příležitost, aby mohli štáb zkritizovat. V té chvíli udělal režisér podle svých slov rozumnou věc, která mu dodala klid do finálních prací na filmu. „Novináři na nás agresivně útočili, ale já jsem si řekl, že je načase udělat krok zpět a nechat je, aby si sami natloukli. Omílali stále dokola to samé a brzo jim došla témata. Pomyslel jsem tehdy na aikido, ve kterém bojovník použije protivníkovu sílu proti němu," dodává režisér, který věřil, že film bude mít i přes „porodní bolesti" úspěch.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Právě nepřízeň novinářů motivovala tvůrce k tomu, že své veledílo poprvé představili na tokijském mezinárodním filmovém festivalu. „První recenze tak přišly z Tokia a ne od těch, kteří nás od počátku kritizovali. A reakce byly velmi pozitivní," tvrdí režisér. Tímto krokem chtěli údajně tvůrci také zajistit, aby první názory nepřišly od těch, kteří je od počátku kritizovali, ale od recenzentů, kteří dokázali být nestranní. Jedno z prvních promítání se uskutečnilo také v Londýně speciálně pro královskou rodinu. Alžběta II. se tehdy sice projekce nezúčastnila, princ Charles ale dílo pochválil.

Film nakonec nešel do kin ani v červenci, ani v srpnu. Oficiální premiéra ve Spojených státech se uskutečnila až 19. prosince 1997 a film se zde na špičce žebříčku držel 16 týdnů po sobě, což se žádnému filmu předtím ani potom nepodařilo. Česká kina začala Titanic promítat až od 5. února 1998.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

Z příběhů moderního otroctví mrazí: Říkali nám čubky, na služky jsou slevové akce a čeká je týrání

SDÍLET
sinfin.digital