Školácká minela: Saúdové v nové čítance omylem zkrášlili fotku krále postavou z Hvězdných válek

Saudskoarabské ministerstvo školství má z ostudy kabát. Publikovalo totiž novou učebnici, v níž se nalézá „vylepšená“ fotografie z podpisu charty OSN z roku 1945. Chartu však kromě saudskoarabského krále Fajsala podepisuje i fiktivní postava z filmové série Hvězdné války - Yoda.

„Byla to nezamýšlená chyba,“ omlouval se Ahmed al-Issa, saudskoarabský ministr školství za nečekanou chybu. Do učebnice se zjevně dostala jiná fotografie, než měla. Místo historického obrazu tak bylo otištěno umělecké dílo výtvarníka Shaweeshe.

Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty

Sám Shaweesh tvrdí, že jeho dílo nemá být žádnou urážkou krále. „Každý tady miluje krále Fajsala, i mladá generace. Připodobnil jsem ho k Yedimu, protože jsou oba silní, moudří a klidní,“ tvrdí umělec. Hněv obyvatel Saudské Arábie nicméně není namířen vůči němu, ale spíše proti ministerstvu školství – které takovouto školáckou minelu dopustilo. „Někdo měl nejspíše publikaci zkontrolovat, než šla do tisku,“ míní Shaweesh.

Fotografie Shaweeshe pochází z celého cyklu obrazů, na kterém jsou zaznamenány světové historické události v doprovodu fiktivních postav - Darth Vadera, Kapitána Ameriky či právě Yody.

SDÍLET
sinfin.digital