Smutné zjištění: Chudé děti chřadnou. Sport je jen pro bohaté

Děti z bohatších rodin jsou pohybově zdatnější, a to zejména tehdy, pokud bydlí v blízkosti sportoviště. Důvodem je to, že děti dělají spíše organizovaný sport, za který se musí platit. Vyplynulo to z analýzy výsledků zhruba 80.000 školáků, kteří se v loňském školním roce účastnili osmi disciplín projektu Sazky a Českého olympijského výboru (ČOV) Olympijský víceboj. Analýza zároveň potvrdila zjištění z roku 2015, že děti na venkově jsou na tom s pohybem hůře než ve městech. Sportování dětí totiž ovlivňuje i bohatství kraje a obce, kde žijí.

Podle Tomáše Periče z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, který analýzu zpracoval a dnes její výsledky představil novinářům, se potvrzuje, že děti si dnes už moc nechodí hrát samy ven. V současné době naopak provozují spíše organizovaný sport, za který musí jejich rodiče platit. Financují ho pak až z 80 procent. Kvůli tomu sportují děti z chudších a méně vzdělaných rodin míň.

Babiš brutálně zastrašoval policii měsíce před stíháním, Moniku do kauzy navezl, říká Pečinka

Zejména u mladších dětí na prvním stupni má vliv na jejich sportování i dostupnost sportovních klubů. Děti, které mají sportoviště do vzdálenosti pěti kilometrů, sportují více. Pokud mají sportoviště dál, musí je na něj někdo vozit autem, nebo doprovázet při cestě hromadnou dopravou. Pokud si to rodiče nejsou schopní zařídit, tak jejich dítě ve věku do deseti let nezačne sportovat. Motivace k pohybu je přitom v tomto věku nejvýznamnější pro pozdější rozvoj dítěte a jeho celoživotní vztah ke sportu, uvedl Perič.

Podle šéfa ČOV Jiřího Kejvala je klesající úroveň pohybových dovedností dětí problém, na který se musí najít dlouhodobé řešení. Ovlivňují ho názory rodičů na sport a úroveň tělesné výchovy ve školách. Výuka tělocviku by neměla děti od sportu odrazovat, ale naopak je k němu motivovat, řekl Kejval.

Záhadná nehoda v Jateční jako účtování mafiánů? Mrtvý podnikatel posílal miliony do čistírny peněz

K vytvoření ideálních podmínek pro sportování dětí ale podle něj potřebuje sport lepší financování. „My jsme přesvědčeni, že to není otázka toho dramaticky navýšit státní rozpočet v oblasti sportu," uvedl Kejval. Mělo by podle něj jít o vícezdrojové financování. „To znamená, že jednoznačně se na tom musí podílet rodiče, pokud můžou, ale měly by se na tom podílet školy (na vyšší kvalitě sportu), určitě stát, určitě ale i komerční subjekty," řekl Kejval.

Stát navýšil podporu sportu v posledních letech o několik miliard korun. V letošním rozpočtu je na něj vyčleněno šest miliard korun, zatímco loni to bylo 3,7 miliardy korun a v roce 2015 tři miliardy. Na příští rok je v návrhu zhruba 5,5 miliardy korun. Výdaje územních rozpočtů za tělovýchovu a zájmovou činnost byly v letech 2014 a 2015 celkem 12,9 miliardy korun a loni 12 miliard korun.

Žena, která může oznámit třetí světovou válku. Příběh ukřičené moderátorky z KLDR

Pohybově zdatnější děti žijí podle Periče v krajích s vyšším hrubým domácím produktem a vyšším procentem vysokoškolsky vzdělaných lidí. Pořadí krajů podle dovednosti dětí se v posledních třech letech příliš nezměnilo. Mezi nejlepší patří Praha, Liberecký a Pardubický kraj. Naopak nejhůře jsou na tom Olomoucký, Plzeňský a Karlovarský kraj.

SDÍLET
sinfin.digital