Sondy Voyager putují vesmírem 40 let. Každá z nich nese poselství mimozemským civilizacím

IvM

Vesmírné sondy Voyager 1 a Voyager 2 opustily oběžnou dráhu Země během srpna a září roku 1977. K jejich výročí nyní NASA vytvořila několik plakátů, které si můžete prohlédnout v naší galerii. Cílem obou sond bylo prozkoumat krajní části Sluneční soustavy. Na jejich palubě se toho skrývá ale mnohem víc. Takzvané zlaté desky Voyageru nesou poselství případným mimozemským civilizacím, které na svých cestách potkají. 

Životnost obou sond je už sice za zenitem, přesto vědci doufají, že budu se Zemí komunikovat minimálně do roku 2020. Jejich cesty ale zřejmě jen tak neskončí, například Voyager 1 by za několik desítek tisíc let měl proletět kolem hvězdy Gliese 445 v souhvězdí Žirafy. Voyager 2 zase těsně mine hvězdu Proxima Centauri, pak bude stejně jako jeho dvojče pokračovat v cestě mimo Mléčnou dráhu.

Kromě nutného vybavení ale s sebou do vesmíru vynesly obě sondy i něco navíc. V každé z nich je umístěná pozlacená gramofonová deska, na které jsou zakódované desítky obrázků, a zvukový záznam. Mezi pozdravy, které jsou namluvené desítkami jazyků, je i jeden český, a to od fyzika Václava Otakara Kastrouna. 

sinfin.digital