Stát Afrika a neexistující San Escobar. 5 státníků, kteří mají velké problémy s geografií

Info.cz, ziz

Americký prezident v uplynulých dnech opět nahrál svým kritikům, tentokrát kvůli zjevným mezerám v zeměpise. Podle všeho totiž přišel s novou zemí jménem Nambia. Prezident ji zmínil během státnického oběda s africkými lídry v New Yorku. Kde tento bájný stát leží, není jasné. Podle Trumpova vyjádření je ale „zdravotní systém Nambie čím dál více soběstačný".

Americký prezident měl zřejmě na mysli Namibii, tedy stát ležící v jihozápadní Africe, který není úplně snadno přehlédnutelný, protože jeho rozloha se rovná zhruba Německu a Francii dohromady. Jasně ale zmínil Nambii, a to dokonce dvakrát. Na Twitteru se vzápětí objevily příspěvky, které chybu zesměšňují.

Jak připomíná britská BBC, Trump může hledat útěchu ve skutečnosti, že není zdaleka prvním politikem ani americkým prezidentem, který má zjevně mezery v geografii. Britský ministr zahraničí Boris Johnson se dopustil v souvislosti s Afrikou ještě většího přešlapu. Nazval ji totiž státem. Na konferenci britských konzervativců konkrétně řekl: „Délka života v Africe obdivuhodně vzrostla, když zem vstoupila do mezinárodního ekonomického systému“. Jen pro připomenutí: Afrika je kontinent, na němž se nachází více jak padesátka států sdružených v Africké unii.

Americký prezident George W. Bush si v roce spletl Rakousko s Austrálií (v angličtině Austria a Australia). S tehdejším australským premiérem Johnem Howardem tehdy probíral nasazení „rakouských“ vojáků na Blízkém Východě. Rakousko tam opravdu žádné nemělo.

I další podobně znějící státy zamotaly politikům hlavu. Tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi vystoupil v roce 2004 na konferenci v Římě po boku slovinského předsedy vlády Antona Ropa. Berlusconi ovšem před novináři přednesl: „Jsem velmi šťastný, že tu dnes jsem s premiérem Slovenska“. Ponížená slovinská delegace tenkrát požádala novináře, ať chybu ve svých zprávách nezmiňují. Zrovna pomíchání Slovenska a Slovinska je ale natolik běžné, že už ho tamní diplomaté berou s humorem.

3496991:article:true:true:true

Nakonec je tu polský politik, který dokázal přijít se svou naprosto novou zemí. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski před několika měsíci pronesl k novinářům, že se setkal s představiteli téměř dvacítky zemí, včetně některých států Karibiku. Poprvé v historii země mezi ně měly patřit i země Belize a San Escobar. Háček je v tom, že druhý jmenovaný neexistuje. Ministerská kancelář se snažila zmatení racionálně vysvětlit. Na sociálních sítích se ale San Escobar mezitím dočkal vlastního profilu i PR kampaně lákající turisty.

Orientovat se ve světě je holt složité, což pro Čechy není žádná novinka. Když už nepleteme cizince faktem, že Československo je minulost, máme na stole bizarní záměnu jako po teroristickém útoku při maratonu v Bostonu. Vlna omylů, která útočníky spojovala s Českem namísto Čečenskem, si tehdy vynutila oficiální reakci tehdejšího velvyslance v USA Petra Gandaloviče, který na zmatení pojmů s nejistou mírou úspěšnosti poukazoval.

3374996:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital