Symbol amerických Vánoc v ohrožení. Padnou sobi za oběť oteplování?

Kvůli vyšším průměrným teplotám v Arktidě stále častěji prší. Namrzající srážky pak vytvářejí krustu ledu, která zabraňuje sobům dostat se k jejich tradiční potravě. Jejich průměrná hmotnost stále klesá a podle vědců jim proto dokonce hrozí vyhynutí.

Globální oteplování zasáhlo další živočišný druh. Tentokrát se jedná o soby, kteří jsou v anglosaském světě tradičním symbolem Vánoc, jelikož táhnou sáně Santa Clause.

Stále častější dešťové srážky v Arktidě, které posléze namrzají, totiž odstřihly soby od jejich tradičního zdroje potravy. Zvířata jsou zvyklá vyhrabávat ve sněhu lišejníky, kterými se živí. Přes led se k nim ale nedokáží probojovat.

Na konferenci Britské ekologické společnosti v Liverpoolu prezentovali vědci závěry studie, která se zabývala populací soba arktického v posledních šestnácti letech. Za tento časový úsek se průměrná hmotnost zvířat snížila o dvanáct procent.

Jiná letos zveřejněná studie uvádí, že v důsledku namrzajících dešťů uhynulo v období 2013-2014 61 tisíc sobů na ruském poloostrovu Jamal, protože se nedokázali dostat k potravě.

Kvůli nedostatku potravy totiž sobi hladoví a řada samic přichází o nenarozená mláďata. Ta, která se narodí, přicházejí na svět menší. Odborníci se shodují na dvou možných scénářích. Buď dojde k postupnému zmenšování sobů, nebo se kvůli omezeným reprodukčním schopnostem spojeným s nižší váhou jedinců nebudou schopni rozmnožovat a zcela vyhynou.

SDÍLET
sinfin.digital